Apie projekt? Homo Sanitus Animizmas Angelina Zalatorien? Kambarys Nr.9 Forumas
Turinys

Darbas Vilniuje
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
nuo 2008.09.01
Darom2008.lt - pasaulinio lygio talka
Pagrindinis / Animizmas / Turinys / Valstyb? / Darom2008.lt - pasaulinio lygio talka
2008-05-14
Girdėjau, kad šį pavasarį vien Kauno mieste užregistruota apie 300 talkų. O kiek dar neužregistruotų talkininkų švarina miestą ir jo apylinkes? Žmonės visada tvarkydavosi savo aplinką. Tik ateina pavasaris, saulutė pašviečia ir jau žiūrėk išlindo visi su grėbliais, kibirais... Juda kruta, tvarkosi. Tiek bobulytės, tiek vaikai, tiek vidutinio amžiaus žmonės. Smagu matyti, kaip visi taip gražiai tokią gražią dieną tvarkosi. Net širdis atsigauna. Ir rezultatas nuostabus - švari, tvarkinga aplinka.

Šiais laikais, kai ekologija tapo madinga, o žodis "ekologiškas" vartojamas kaip žodžio "geras" sinonimas, tai ir švarinti aplinką jau nebegėda. Juk tai - geras darbas.

Šiukšlių dabar tikrai padaugėjo. Kaip visada galime apkaltinti vartojimą. Kiti sako, kad vartojimas nėra blogai, kad, neva, "viskas priklauso nuo žmogaus kultūros. Jei jis susirinktų šiukšles arba, dar geriau, jų nemėtytų, tai ir problemos nebūtų. Visa aplinka būtų švari, tvarkinga ir graži. Vartokime, tačiau supraskime, kad ir šiukšlės turi savo vietą."

Deja, toks požiūris yra labai siauras, nes matome tik siaurą dalelę aplinkos. Sakydami "visa aplinka", turime omenyje tik savo kiemą ir užmerkiame akis į tai, kad sąvartynų plotai tik didėja. Atrodo taip protinga: surinkai šiukšles, švaru, tvarkinga, gali sau vaikščioti visas toks gražus, geras ir doras. Tačiau šiukšlių juk iš tikrųjų nesumažėja.

Šiukšles surinkus jų nesumažėja

Šioje teksto vietoje skaitytojas jau turėtų sunerimti. "Kaip tai šiukšlių nesumažėja? Mes tiek renkam renkam, kišam rankas į visokį brudą, dirbame nemokamai, savanoriškai mums nepriklausančius darbus, o šiukšlių nemažėja. Tai kas tu toks, kad ant mūsų taip burnoji?"

Mielieji, žiūrėkime tiesai į akis. Šiukšles surinkus jų kiekis tikrai nesumažėja. "Kaip tai nesumažėja? Mes gi tiek surenkame!"

Kai mokiausi pedagoginiame universitete, tai mes su vaikais atlikinėjome jiems nekenkiančius (suprask - ekologinius) eksperimentus. Paimi 14 akmenukų ir sudėlioji juos į dvi eilutes po 7 palikdamas vienodo dydžio tarpelius tarp jų. Ir paklausi vaiko, kurioje eilutėje akmenėlių daugiau. Vaikas nekvailas. Jis mato, kad jų po lygiai. Taip ir pasako. Paskui vienoje eilutėje sumažini tarpelius. Abiejose eilutėse vis tiek po septynis akmenėlius, tik vienoje eilutėje tarpeliai mažesni. Ir vėl klausi: "Kurioje eilutėje akmenėlių daugiau". Vaikas nekvailas. Jis nė neskaičiavęs pasako, kad toje eilutėje kur tarpeliai didesni, ten daugiau akmenėlių. Stop. Kaipgi taip? Imi jam ir aiškini, skaičiuoji akmenėlius. Jis jau pats šiek tiek skaičiuoti moka, supranta, kad po septynis akmenėlius kiekvienoje eilutėje, bet kai vėl atlieki eksperimentą, jis vėl sako, kad trumpesnėje eilutėje akmenėlių mažiau... Paradoksas. Oi, linksmindavomės mes su vaikais ir noriai kartodavom šį eksperimentą, nors niekas iš mūsų to nereikalavo.

Mažų vaikų psichikoje vaizdinys turi didesnę reikšmę nei skaičius. Vaikui svarbiau, ką jis mato, o ne tai, kokį skaičių galime priskirti atitinkamam objektui.

Bet mes esame suaugę žmonės. Mes juk mokame skaičiuoti. Paskaičiuokime. Pasaulyje buvo 2 000 šiukšlių. Jas visas surinkome ir išvežėme į sąvartyną. Kiek dabar šiukšlių yra pasaulyje?

Esu tikras, kad suaugęs ir mokantis skaičiuoti žmogus, jei atsisėstų ir gerai pamąstytų, tai tikrai suskaičiuotų teisingai: "šiukšlių liko tiek pat, t. y. 2 000."

Tad kodėl renkame šiukšles?

Leitenantas eiliniui sako:
- Kas čia per šiukšlės prie palapinės? Greitai imi kastuvą, iškasi duobę ir užkasi šiukšles.
- O kur dėti likusias žemes?
- Tu ką, kvailas? Iškask tokio gilumo duobę, kad tilptų ir šiukšlės, ir žemės.


Kyla natūralus klausimas. Kodėl gi renkame šiukšles, jei jų nesumažėja? O pasirodo, jog mes ir nenorime sumažinti šiukšlių kiekio. Dabar juk viskas taip patogiai supakuota, gražiom etiketėm apklijuota. Nejaugi nepirksi? Žinoma, kad pirksi. Todėl gudresnis žmogus atsako: "Aš suprantu, kad šiukšlių nesumažėjo pasaulyje, bet jų juk sumažėjo mūsų aplinkoje. Ir vien dėl to verta rinkti šiukšles."

Suprantama. Ir niekas čia negali pasiginčyti. Žmogus nori, kad aplink jį būtų švaru ir tvarkinga. Todėl ir renka šiukšles.

Šioje teksto vietoje skaitytojai turėtų pasiskirstyti į dvi dalis. Vieni sako: "Fuuu, pavojus praėjo. Visgi šiukšles rinkti yra geras darbas. Sąžinė rami." O kita dalis skaitytojų vis dar lieka nerami: "Bet tai palauk, šitiek renkam šiukšlių, o jų vis tiek nemažėja."

Šiukšlių tik daugėja

2060-ieji metai. Geografijos pamoka. Mokytoja klausia:
- Kokius žinote salynus?
- Himalajų, Alpių, Andų, Uralo...

Mano vienas geras, toli matantis, ekologinių pažiūrų draugas sako, kad anksčiau buvo tvanas. Didelė sausumos dalis buvo užlieta vandeniu. Dabar, jis įsitikinęs, tuoj mus vėl užlies naujas tvanas. Tik šį kartą ne vandens. Šį kartą bus šiukšlių tvanas.

Taip gerai pagalvojus, giliai pamąsčius ir atlikus daug matematinių veiksmų susivoki, kad jo pasakyme galbūt yra dalelė tiesos. Juk tikrai. Plastikas atsirado visai neseniai. Jam suirti reikia sakykim 200–1000 metų. Taigi visos šiukšlės sąvartynuose, kurios pradėtos pilti prieš 200 metų, vis dar stovi nesuirusios. Ir dar ilgai stovės. O mes juk toliau vartojame. Vadinasi, kuriame vis daugiau šiukšlių. Ir vis vežame į sąvartynus. Sąvartynų plotai vis didėja ir didėja. Greitai jie ims spausti miestus iš visų pusių. Tas yra gerai, nes miestai nebeturės kur plėstis. Tada miestai ims mažėti. Šiukšlynus įrengsime tolimiausiuose miesto rajonuose. Vėliau šiukšles pilsime jau artimiausiuose miesto rajonuose, o galiausiai šiukšlės užtvindys ir miesto centrą. Štai kas atsitiks, jei rinksime šiukšles ir vešime jas į sąvartynus.

Darom2008.lt

- Kodėl estai nevalgo sraigių ir vėžlių?
- Todėl, kad visame pasaulyje nepriimtina valgyti į save panašių būtybių.


Jeigu estai yra viena lėčiausių tautų, tai tada lietuviai yra viena iš geriausią jumoro jausmą turinčių tautų. Grupelė estų paskelbė, kad organizuoja pasaulinio lygio talką. Jie nori per 7 savaites surinkti 40 tūkstančių savanorių ir per vieną dieną kartu išvežti daugiau nei 10 tūkstančių tonų šiukšlių iš Estijos nelegalių sąvartynų, pamiškių, paežerių ir miestų. Taip Estija pretenduotų patekti į Gineso rekordų knygą.

Tačiau lietuviai nepėsti žmonės. Jie išsikėlė tikslą PAVYTI IR APLENKTI ESTUS! Jaučiate, kaip sarkastiška? Pasivyti ir aplenkti estus!

Kaip bebūtų keista, bet lietuvių ir estų varžybas dėl naujojo rekordo nustatymo laimėjo... japonai. Jie 2004 metais surinko daugiausia dalyvių ir per dvi valandas surinko daugiausia šiukšlių.

Žinoma, visos pavasarinės talkos yra nuostabios ir labai dėkui žmonėms, kurie padirbėjo ir išvalė apylinkes, kuriomis aš vaikštau. Labai dėkingas esu. Tačiau nepamirškime, kad šiukšlių jas surinkus nesumažėja. Jos tiesiog pervežamos į kitą planetos vietą.

Nedarom2008.lt

Jei gavai sudėtingą uždavinį, atiduok jį tinginiui - jis ras lengvesnį sprendimo būdą.

Reaguodama į susiklosčiusią situaciją tingėjimo filosofija pateikia lengvesnį ir tobulesnį šiukšlių atsikratymo planą. Simboliškai jį pavadinau nedarom2008.lt. Neieškokite internete, tokio tinklapio tikrai nerasite. Tingiu kurti. Tačiau esmę išdėstysiu čia.

Yra daug šiukšlėtvarkos strategijų: šiukšlių laidojimas sąvartynuose, skandinimas giliausiose vandenyno įdubose, perdirbimas, antrinis panaudojimas, kompostavimas ir daug kitų. Visos jos yra skirtingos. Vienos strategijos tinkamesnės vienos rūšies šiukšlėms tvarkyti, kitos - kitoms. Tačiau galime matyti, kad visgi galime suskirstyti šias strategijas į "aplinkai draugiškesnes" ir "nedraugiškas aplinkai". Juk antrinis daikto panaudojimas ar perdirbimas yra geriau (t. y. susidaro mažesnis šiukšlių kiekis) nei šiukšlių laidojimas sąvartynuose.

Protingi dėdės jau yra suskirstę šiukšlių tvarkymo strategijas pagal palankumą gamtai ir išvedę 3R formulę (reduce, reuse, recycle). Lietuviškai tai būtų - mažink vartojimą, panaudok antrą kartą ir perdirbk. Pirmasis veiksmas yra labiausiai pageidautinas, paskutinis (perdirbk) yra mažiausiai pageidautinas. Pažengusieji šioje srityje prieš pirmą R prideda dar vieną R - refuse, t. y. atsisakyk.

Pagal šią formulę galime lengvai sudaryti tokią piramidę, kokią matote paveikslėlyje. Viršuje yra šiukšlėtvarkos "žaliausios" strategijos. Apačioje - labiausiai nedraugiškos aplinkai.
siukslinimas.jpg

Pažiūrėkime, kokios gi strategijos yra pačios blogiausios.

Blogiausia yra šiukšlių laidojimas sąvartynuose. Antras pagal blogumą yra šiukšlių deginimas iš to gaunant energijos. Ir trečias pagal blogumą yra perdirbimas. Šiais laikais, kai šitiek kalbama apie perdirbimo naudą, labai pavojinga pasakyti priešingai, nes tave gali akmenimis užmėtyti. Tačiau pažvelkime tiesai į akis. Atliekų perdirbimas yra labai aplinką teršiantis procesas. Jis, žinoma, yra geriau, nei laidojimas sąvartynuose. Jis, žinoma, padeda sumažinti mažą dalelę šiukšlių, tačiau visgi tai yra nepageidautinas procesas, kuris teršia gamtą. Protingoje visuomenėje perdirbimo proceso turėtų nebūti visiškai. Visos pakuotės ar daiktai, kai jau nebereikalingi, turėtų patys suirti gamtoje ir dar naudos duoti. Panašiai kaip vyksta kompostavimo procese. Maisto atliekos sunykdamos dar ir dirvą patręšia.

Kas gi geriau už perdirbimą? Piramidėje pažymėtas - "antrinis panaudojimas". Perdirbimas išsaugo tik dalelę produkto. Kai kada yra išsaugoma apie 90 procentų medžiagos. Taip yra su stiklu ir aliuminiu, plienu. Tai reiškia, kad iš tonos stiklo ar aliuminio gali pagaminti beveik toną naujo gaminio. Tačiau tai geriausia, ką gali pasiekti perdirbimas. Kitose srityse, pavyzdžiui, popieriaus perdirbime iš tonos popieriaus pagaminama tik pusė tonos naujo popieriaus. Todėl antrinis panaudojimas yra žymiai pranašesnis dalykas, nes panaudojama 100 procentų medžiagos.

Dar mažiau atliekų paliekanti šiukšlių tvarkymo strategija yra vartojimo mažinimas. Štai, pavyzdžiui, žmogui reikia atsigerti. Antrinio panaudojimo strategija sakytų: "Imk vienkartinį puodelį ir panaudok jį dar kartą". Tačiau puodelis naudojamas visgi genda ir kažkada jį reikės išmesti. Vadinasi, vis tiek susidarys kažkiek šiukšlių. O toje pačioje situacijoje vartojimo mažinimo strategija sakytų: "Mažink tau reikalingų puodelių skaičių". Tai reiškia, kad kai kada juk gali atsigerti tiesiai iš šaltinio, tiesiai iš butelio ar tiesiai iš čiaupo. Tokiu atveju reikalingų puodelių skaičius gali būti sumažintas. Lieka dar mažiau atliekų.

O pati geriausia šiukšlių tvarkymo strategija yra vartojimo išvengimas. Juk jei nepirksi daikto, tai ir jokios šiukšlės po savęs nepaliksi.

Taigi pažvelkime į piramidę. Darom2008.lt projektas atsiduria piramidės apačioje. Jis labai kenkia aplinkai. Beveik visos surinktos šiukšlės buvo pervežtos į kitą vietą ir palaidotos. Kai kurios savivaldybės užsakė atskirus sunkvežimius stambiagabaritėms atliekoms ir padangoms. Galbūt jas perdirbo? Tai būtų vienu laipteliu aukščiau. Tačiau, deja, labai tikėtina, kad dauguma surinktų šiukšlių buvo nuvežtos į sąvartyną, vadinasi, panaudota pati blogiausia atliekų tvarkymo strategija, kuria vadovaujantis yra sumažinama mažiausiai šiukšlių, t. y. nulis. Jei dar pridėsime šiukšlių maišus ir pirštines bei atvykimą transportu ir kitus dalykus, tai pamatysime, kad šiukšlių tvarkant jas ne tik nesumažėjo, o netgi padaugėjo.

O jei pažiūrėsime į nedarom2008.lt projektą, tai pamatysime jį beesantį pačioje piramidės viršūnėje. Nedarom - reiškia "nedarom naujų šiukšlių". Atsisakom vartoti, neperkam, būnam laimingi su tuo, ką turime, esame savipakankami, nepriklausomi nuo daiktų. Mums jų nereikia! Mes esame laisvi.

Žinoma, šiuolaikinėje visuomenėje retas gali išsiversti be parduotuvės. Tačiau visgi pavyzdžių, kai žmogus labai labai retai eina į parduotuvę, yra. Ir tie žmonės gerai jaučiasi. Netgi geriau už tuos, kurie perka perka perka ir tariasi esą laimingi.

Tingėjimo filosofija kaip ir visada siūlo pačią geriausią išeitį - NIEKO NEDARYTI. Palikime šiukšles ten, kur jos yra. Dabar gi nuvežame šiukšles į kitą vietą, nematome jų ir mums ramu. Tačiau jos kaupiasi, o jų išvežimui sunaudojam daug energijos ir pridarom naujų šiukšlių. Nerinkime šiukšlių. Palikime jas ramybėje. O kai jau nebegalėsime pro jas praeiti, tai tikrai susimąstysime, ar tik nederėtų mums pakeisti savo gyvenimo būdo?

Laimis Žmuida       ( "Tingėjimo filosofija")

Rašyti komentarą >> Skaityti komentarus (0)
 
Surašymas
2011.05.09 HomoSanitus /
"Į visuotinį gyventojų surašymą pro pirštus pažiūrėję ir statistikų neįsileidę ar susirašyti atsisakę gyventojai gali sulaukti sankcijos – jiems gresia nemaža bauda. Nesusirašę ar atsisakę susirašyti gyventojai rizikuoja savo piniginės turiniu, nes Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta atsakomybė už vengimą dalyvauti visuotiniame gyventojų surašyme. Gresianti maksimali bauda siekia 1 tūkst. litų." (straipsnio viename Lietuvos miesto laikraščio ištrauka) Kitaip mąstančių komentarai viešoje erdvėje: Valstybė, kuri vienpusiškai, subjektams nepageidaujant dalyvauti akcijoje, ir todėl vienpusiškai grasinanti taikyti sankcijas bei šitaip susidoroti su gyventojais yra represorė ir išnaudotoja. Juk ji puikiausiai žino, kad vidutines...
Natūrali SODRA
2011.04.25 HomoSanitus /
Iki galo nesuvoktas didžiulis kiekis informacijos  galvoje pavojingas – jis užaugina  jos turėtojui nimbą, matomą tik jam pačiam, bet dažniau – aplinkiniams matomą šizofreniją. „Tomas yra vis plačiau Lietuvoje atrandamas ir pripažįstamas unikumas, eruditas, Vilniaus polimath'as (πολυμαθής - studijavęs labai daug mokslo sričių, mokslininkas universalas), poliglotas (studijavęs virš 10 kalbų) ir senųjų kalbų žinovas, autodidaktas, andragogas, teologas, Seimo patarėjas, tikra "vaikštanti enciklopedija", skaitantis plataus tematinio spektro paskaitas organizacijoms ir visuomenei.“ Apie ką čia? Apie kokį Tomą  čia rašoma? O gi apie naująjį pranašą Tomą Girdzijauską. Va kaip jis atrodo: Kas pakels...
 
Redas Diržys:
2011.02.10 HomoSanitus / Redas Diržys
Lukrecijus TUBYS „Žmonėms aš siūlau gyventi pagal savo sukurtą absurdą, o ne pagal kažkieno primestą. Taip daug smagiau“, - sako Alytaus dailės mokyklos direktorius Redas Diržys. Ar mūsų visuomenė socialiai atsakinga? Tokį sudėtingą klausimą bandys išnarplioti pašnekovas, tačiau atsakymas toli gražu nebus konkretus ar lengvai suvokiamas.    - Ką turime daryti, kad gyventumėme socialiai atsakingoje visuomenėje?   - Kas tai yra? Ką mes tuo įvardijame? Manau, jog socialiai atsakinga visuomenė - tai visuomenė, kurioje nėra valdžios. Visuomenė, kurioje nėra valdžios institucijų. Pas mus taip tikrai nėra. Mūsų valdžios institucijos labai stiprios. Žmonės dabar yra labai socialiai neatsakingi, prastai organizuoti, dar labiau skaldomi į atskiras grupes. Manau, tai labai bloga situacija ir ji dar vis...
Dar kitos nuomonės apie deklaruojamas nuomones
2011.02.07 HomoSanitus / Age
Kiekvienas, manantis kiek kitaip nei straipsnyje "Atgal į gamtą, kaimą ar akmens amžių" atsakinėję,  parašė apie jų  atsakymus kitokią savo nuomonę  skirtinga spalva. Pradžioje teks perskaityti tai, kas parašyta didesnėmis ir stačiomis juodomis raidėmis, o po to pasvirusiomis ir spalvotomis.(HS) Nežinau, kokia yra ir bus iš šio straipsnio nauda. Ne rėkavimais ir deklaracijomis kažką pasiekti galima, bet stabiliu darbu. Esamoje mūsų situacijoje ekologiški tik tie siūlymai, kurie ne skatina, bet riboja populiacijos dauginimąsi. Atgal į gamtą, kaimą ar akmens amžių Jau pats pavadinimas yra kvailas – taip išeina, kad mes lig šiol gyvenome ne gamtoje, bet kokiam nors kosmose. Ar įmanoma gyventi ne gamtoje? Įmanoma, pavyzdžiui, kosminiame laive kokiame nors Paistalų...
 
Penki atsakymai į anketą apie ekogyvenvietes
2011.02.04 HomoSanitus / RB
Savo pašto dėžutėje radau laišką su prašymu atsakyti į kelis klausimus, susijusius su ekologija. Man nesunku – paminkiau klaviatūrą ir surašiau ką galvoju. Tačiau vėliau pagalvojau, kad nenoriu likti anoniminiu apklausos dalyviu ir apibendrintu skaičiumi lentelėse. Kaip kažkas sakė, apklausomis besiremianti statistika yra tik manipuliacija lavonais, nes joje nebelieka gyvo žmogaus. Tokie šiandien yra mano trumpi atsakymai. Atsakykite ir jūs.   1. Kaip tau dabar atrodo ekologinė padėtis Lietuvoje – ar yra prošvaisčių, nuopuolių, gerėjimo? O pasaulyje?   Apskritai ekologinė padėtis Lietuvoje dar pusė velnio, lyginant su kitomis kapitalizmo logikai pasidavusiomis šalimis. Bėda ta, kad ekologija po truputį virsta tik dar viena preke globalaus kapitalizmo lentynoje, o kai tai galutinai...
Kaimiečių intelekto koeficientas didesnis
2010.09.14 HomoSanitus / Laimis Žmuida
"Kaimo vietovių vaikams dantyse vidutiniškai susikaupia apie 0,5 mikrogramų švino grame, miesto vietovių - apie 3 mikrogramus grame, švinu užterštoje aplinkoje - apie 10 mikrogramų grame ir daugiau." - rašoma vadovėliuose. Ką mums tai reiškia? O gi nieko, kol neišgirstame tolesnių teiginių. "Intelekto kokybės (IQ) testai tapdavo statistiškai patikimai nepatenkinami, palyginus su kontrole, kai dantyse švino koncentracija būdavo didesnė kaip 8 mikrogramai grame. Kai vaikų dantyse švino būdavo mažiau nei 2,5 mikrogramo grame, IQ testai būdavo patikimai patenkinami." Kitaip tariant, jūsų vaiko mentalitetas ne taip gerai vystosi kaip galėtų vystytis, jei persikraustytumėte į užmiestį. Tačiau ar verta vien dėl vaiko intelektualinių sugebėjimų kraustytis iš...
 
Kas iš tikrųjų yra politinė katastrofa?
2010.09.01 HomoSanitus / Laimis Žmuida
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/ministre-atsisakymas-dalyvauti-afganistane-butu-politine-katastrofa.d?id=36008591 Vakar krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pareiškė, kad mes privalome kariauti Afganistane. Tas karas kainuos brangiai, o Lietuvos žmonės privalo finansuoti šį karą. Kitokiu atveju, tai bus "tam tikra politinė katastrofa" - teigė ministrė. Pamąstykime kartu kurioje vietoje čia yra katastrofa. Kariuomenė akivaizdu yra toks dalykas, kuris turėtų ginti savo šalį nuo priešų. Ginti šalį nuo priešų - štai kariuomenės pagrindinis uždavinys. Ir mes visi sutinkam, kad tokia kariuomenė reikalinga, juk ginti mus nuo priešų yra geras ir skatintinas dalykas. Kitas galimas variantas - kariuomenė gali būti puolamoji. Ji gali užpulti kitą šalį. Tokių...
Gėjai kultūrą ar kultūra gėjus?
2010.05.06 HomoSanitus / Artūras Lingaitis
"Žmogaus biologija ne tik mokslinė disciplina, tai greičiau natūralus   žingeidumas apie vieną iš įdomiausių gyvūnų mūsų planetoje"                ...
 
Kodėl aš mečiau mokslus
2010.04.01 HomoSanitus / Andrius Virbičianskas
Šiais laikais, išsilavinimas yra laikomas vienas iš svarbiausių dalykų norint turėti sėkmingą ir gerai susiklosčiusi gyvenimą. Su juo asocijuojama karjera, pinigai ir saugumo jausmo užtikrintumas. Visi, tarsi tikisi, kad tie keturi ar daugiau mokslo metų, suteiks kažkokį pagrindą po kojomis. Deja, turiu nuliūdinti – taip toli gražu nėra. Visą tai, kuo jus tikite yra tik akių dūmimas. Niekas už jus jums nesuteiks aukščiau išvardintų dalykų. Ir tiesa pasakius, man keista, kaip galima galvoti, kad turėtų? Man keista matyti, kaip žmonės deda tiek vilčių į mokslus. Visi jie tikisi, kad tai jiems atneš turtus ir sėkmę. Bet gi juk tai absurdiškas požiūris. Taip sakau todėl, kad žinau, jog daugybę žmonių pasiekė nesuvokiamas aukštumas, tiek pripažinime, tiek turtuose be daugybės metų...
Valstybingumas – dirbtinai sukurtas žmonių vergovės pateisinimas
2009.12.18 HomoSanitus /
 
Ar vergui svarbios jo teisės?
2009.11.21 HomoSanitus / Age
Žmogaus teisės. Apie jas daug kalbama. Kalba ir tie, kurie mažai ką apie jas išmano, kalba ir tie, kurie nori jomis pasinaudoti, kad pasiektų kažkokius nelabai švarius savo tikslus, kalba ir tie, kurie yra nuoširdūs ir suvokia žmogaus teisių idėjos prasmę. Paskutiniųjų ne tiek jau daug. Iš kur gi kilo žmogaus teisių koncepcija? Žmogaus teisių idėja susiformavo kaip žmogaus ir valstybės santykiavimo didžiulės neigiamos patirties rezultatas. Didžioji dauguma mūsų kultūros žmonių mano, kad civilizuotoje visuomenėje būtinas valstybės institutas, o visuomenė be tokio instituto negali egzistuoti ir vystytis. Klausimas tiems, kurie taip mano: o kaip gi mes be tos valstybės vystėmės iki civilizacijos sukūrimo? Chaotiškai ir anarchijoje ar pagal kažkokius dėsnius ir tvarką? Pirmiau tapome žmonėmis ir sukūrėme...
Nobelio taikos premija – už nieko nedarymą
2009.11.06 HomoSanitus / Laimis Žmuida
Jūs turbūt suprantate, kad ne aš vadovauju Nobelio premijos komitetui, bet, turbūt, taip pat suprantate, kad be manęs 2009 metų Nobelio premija už taiką nebūtų įteikta dabartiniam JAV prezidentui Barackui Obamai. Kas drįstų paneigti, jog Nobelio komiteto vadovas Thorbjornas Jaglandas neskaito mano rašinių apie tingėjimo filosofiją? Jis ne tik skaito, bet ir giliai priima mano pasaulėžiūrą į savo širdį. Ir ne tik jis, bet ir visas Nobelio komitetas. Greičiausiai mano tekstai yra slapta verčiami į norvegų kalbą. O gal net į anglų. Bet dėl pastarosios abejoju, nes jeigu T. Jaglandas tikrai persiėmė mano idėjomis, tai jis tikrai nesivargintų su anglų kalba, o reikalautų norvegiško vertimo. Šiaip ar taip 2009 metų Nobelio taikos premiją gavo Barackas Obama. Už ką? O gi už nieko neveikimą. Barackas Obama pats mano...
 
Naujoji laisvės samprata
2009.07.06 HomoSanitus / Laimis Žmuida
Atsakas į N. Vasiliauskaitės straipsnį “Tvarka, teisingumas ir laisvė“ “Šiandien yra pirmoji mano laisvės diena. Pagaliau ištrūkau iš didžiausio pasaulyje kalėjimo – Sovietų sąjungos. Ir štai pagaliau aš laisvėje – Europos sąjungoje.” (Ištrauka iš jaunojo anarchisto dienoraščio) Protesto kultūra – tai požiūris iš spintos Jums turbūt pasirodys keista kaip išėjimas iš didesnės erdvės (Sovietų sąjungos plotas 22 402 200 km²) į mažesnę (Europos sąjungos plotas – 4 324 782 km²), t.y. perėjimas į 5 kartus mažesnę erdvę gali būti laikomas išėjimu į laisvę… Tačiau jeigu jūs to nesuprantate, tai greičiausiai jūs esate klaustrofobai, t.y. bijote mažų patalpų. Lifte nėra blogai, tamsiame...
Ką veikia pasaulio
2009.03.28 HomoSanitus / Age
Visada yra du pasaulio vaizdai. Vienas, beveik tikras, kurio stengiamasi niekam nerodyti, bet daug teisingiau atspindintis realybę (nuo kurios dažniausiai plaukai stojasi piestu ne tik ant galvos). Antras, kuris brukamas per visas masinės informacijos priemones (nuo jo irgi plaukai šiaušiasi, bet tik dėl kitos priežasties, nei pirmuoju atveju), tam, kad avių banda ramiau bindzinėtų aptvare – ėstų tai, kas priklauso, spiruotų laiku ir smulkiai, ir perdaug garsiai nebliautų. . Laikas   vėliau   ar   anksčiau   parodo   kuo   buvome   šeriami. Tas pats anglų kalba: . .
 
Darbas pavojingesnis už atominę bombą
2008.12.26 HomoSanitus / Vaidas Norbutas
Viskas dėl nežinojimo Daugkart skaičiau puikią Jono Markūno knygą „Žmogaus gyvenimo nesėkmių bei ligų priežastys ir galimybės jų išvengti“ ir atmintin įsirėžė viena iš daugelio jo puikių minčių – žmonės ir žmonija labai daug kenčia dėl nežinojimo. Perfrazuodamas pasakyčiau taip: nežinojimas, nenoras žinoti, blogo darymas žinant beveik visų didelių nelaimių, bėdų, ligų ir net katastrofų priežastis. Nežinom, kad NET saikingas alko-tabako nuodų vartojimas padaro didelę žalą, abortais žudom vaikus motinų įsčiose, o tuo pačiu savo geneologinį medį, ateitį ir norim laimės. Nors gyvenam pertekliuje, matome žurnalistų sukurtą krizę... Kas bus? Mirsim iš bado? Nebus darbo? Dirbti baisiai nenorim, o darbo netekti bijom. Paklauskim savęs kas mums svarbiau – darbas, kur darbdavys žemiau už...
Vienatvė skruzdėlyne pagal L.Ž.
2008.12.23 HomoSanitus / Laimis Žmuida
Skelbimas: Vienišas vyras susipažintų su vieniša moterimi tikslu sukurti vienišą vaiką. Praeitais metais Vilniuje, o šiemet jau ir Kaune mačiau tokius DYDELIUS žalius plakatus autobusų stotelių pavėsinėse. Plakatuose nupieštas žmogelis. Jis ruošiasi žudytis. Ir didelėm raidėm skaitytojas raginamas pakalbėti su tokiais žmonėmis, nepraeiti pro šalį, atkreipti į juos dėmesį. Supratau, kad ir Vilnius, ir Kaunas pagaliau tapo didmiesčiais. Kaimo ar mažo miestelio žmonės gi pažįsta vienas kitą, sveikinasi, jie nėra vieniši. O didelio miesto žmogus jau susvetimėjęs ir nebežino net, kas gyvena jo daugiabučio kituose aukštuose. Keista - kuo daugiau žmonių sukiši į vieną vietą, tuo jie pasidaro vienišesni. Kuo daugiau žmonių aplinkui, tuo vienišesnis esi savo...
 
Graikija: kapitalistai ir antisocialistai kelia balsą
2008.12.17 HomoSanitus / Laimis Žmuida
Šis straipsnis yra atsakas į politologo Tomo Bitino straipsnį "Graikija: tinginiai ir dykaduoniai kelia galvas" išspausdintą "Lietuvos žiniose". Politologas neteisingai teršia tinginių ir dykaduonių vardą bei neatsakingai argumentuoja vartodamas emociškai "įkrautus" žodžius: "utopija", "parazitavimas", "anarchistai", "komunistai", "socialistai". T. Bitino tekste daugiau nepamatuotų kandžių emocijas užkabinančių išsireiškimų nei protingos argumentuotos kalbos. Pirma, politologas neteisingai apšaukia tinginius ir dykaduonius parazitais bei suverčia jiems kaltę dėl įvykių Graikijoje. Kur matyta, kad tikras tinginys ir dykaduonis dėtų didžiules šimtametes pastangas vien tam, kad sukurtų tokią grandiozinę kapitalizmo sistemą...
Darbokratija - populiariausia valdymo forma
2008.11.12 HomoSanitus / Laimis Žmuida
Vergai atsirado kartu su civilizacija Tik prasidėjus civilizacijai atsirado ir vergai. Ar pamenate Egiptą? Faraonas, žyniai... vergai, vergai, vergai. Graikija - demokratijos tėvynė, laisvės tėvynė. Bet laisvais piliečiais buvo tik tam tikra vyrų rūšis. O kiti buvo vergai. Romoje - vergai. Tarpupy - vergai. Vėliau vergus imta vadinti tarnais. Taip padaryta, kad jie nesukilinėtų. Kaip įdomu - tarnas, tai juk ne vergas. Jis jau laisvesnis. Kai kurie tarnai turi žemės, turto, pinigų. Paskui atsirado vis garbingesnių tarnystės formų - guvernantė, liokajus. O vergai, žinoma, norėjo tapti nors kiek laisvesniais. Jie mielai tarnaudavo nors ir už dyką. Nereikėjo nei vergvaldžių. Šiais laikais vergvaldžiu tapo pinigai. Visi klauso pono pinigo ir patys mielai dirba visus vergo darbus. Sekretorės, valytojos... Dabar jau net ir ne sekretorė, o...
 
Skyrybų ekologija
2008.11.06 HomoSanitus / Laimis Žmuida
Kiekvieną dieną norisi pradėti gyventi iš naujo, bet ne kiekvieną dieną pavyksta susirasti su kuo. Skyrybos kenkia planetai! Gyvenkite draugiškai. Kas sieja skyrybas ir ekologiją? Žinoma, juokais galima susieti bet ką su bet kuo, tačiau kai apie skyrybų ir ekologijos ryšį pradeda šnekėti rimti mokslininkai ir jų straipsnius išspausdina rimti akademiniai žurnalai, tai ateina laikas suklusti. Nejau tikrai gali būti koks nors ryšys tarp šių dalykų? 2007 metais JAV Nacionalinės mokslų akademijos darbų žurnale PNAS (December 18, 2007 vol. 104 no. 51) pasirodė Mičigano universiteto ekologijos profesoriaus Jianguo Liu ir jo kolegės Eunice Yu straipsnis "Skyrybų poveikis aplinkai". Autoriai įrodo, jog kartu gyvenantys sutuoktiniai sunaudoja žymiai mažiau energijos, nei išsiskyrusi pora....
Kokios ekonomikos norime?
2008.11.04 HomoSanitus / Laimis Žmuida
Besivystanti ekonomika Šiuolaikinė ekonomika yra besivystanti ekonomika. O tai reiškia, kad šiandien gyvename geriau nei vakar, o rytoj gyvensime geriau nei šiandien. Žinoma, ekonomikos kreivėje būna ir nuosmukių. Būna krizių, depresijų, infliacijų... Kartais "šiandien" gyvename blogiau nei "vakar". Tačiau jei žiūrėsime iš ilgalaikės perspektyvos, tai matysime, kad ekonomikos kreivė visada kyla. Su mažais nuosmukiais, bet visada kyla. Modernioji ekonomika niekada nepralaimi ir visada eina tik į priekį. Anksčiau žmonės tikėjo dievais, dabar tikima ekonomika. Ekonomika yra moderniosios kultūros dievas. Ir ja taip aklai tikima, kad ji nėra net kvestionuojama. Jūs pabandykite kam nors pasakyti, kad ekonomikos vystymasis nėra gerai, kad geriau yra turėti mažesnį BVP, kad gal geriau turėti...
Paieška
Prisijunkite Facebook'e
 
Svarbiausia turėti faktų. O paskui juos galite iškraipyti, kaip norite. 
Markas Tvenas
Forumas
HS Forumo taisyklės
(4 pranešimai)
paskutinis 2014-08-28 23:55:59
Bendrieji sveikatos klausimai
(40 pranešimai)
paskutinis 2014-03-03 18:24:44
Apie viską-NUOMONIŲ KOKTEILIS
(19 pranešimai)
paskutinis 2013-03-16 11:12:27
Animizmas
(2 pranešimai)
paskutinis 2011-05-19 14:24:54
Naujausi komentarai
Anita Martina
2015-06-21 16:42:11

Mintis
2015-06-21 13:42:22

Reikia
2015-06-21 12:29:50

Išmintis
2015-06-21 11:15:01


2015-06-20 18:26:54


2015-06-20 17:29:26

Bet
2015-06-17 22:04:54

Tomas
2015-06-13 00:43:23

Straipsnis
2015-06-11 21:39:14


2015-06-11 18:45:02

Mrs Paula
2015-06-11 00:27:32

Asta
2015-06-10 16:18:42

Autoriui
2015-06-09 23:17:25

join the illuminati today
2015-06-08 04:00:27

Content protected by
CopySpace Premium
 
2008-2011 (c) Homo Sanitus        E-valdymas: HexaPortal
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės