Apie projekt? Homo Sanitus Animizmas Angelina Zalatorien? Kambarys Nr.9 Forumas
Turinys

Darbas Vilniuje
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
nuo 2008.09.01
Neieškokite artimiausioje vaistin?je
Pagrindinis / Homo Sanitus / Turinys / Apie visk? / Neieškokite artimiausioje vaistin?je
Turbūt žinote, kas kenčia nuo depresijos, bronchinės astmos, kolito, alergijos, galvos skausmo ar skrandžio negalavimų? Turėsite jiems gerų naujienų. Ar žinojote, kad jau egzistuoja vienas efektyvus vaistas, kuris gali padėti ir nuo šių, ir nuo daugelio kitų ligų?

• Šį vaistą kasdien išbando milijonai žmoniu klinikiniu tyrimų metu visame pasaulyje;

• Šio vaisto veiksmingumas įrodytas daugybe klinikinių bandymų;

• Šį vaistą gamina ir / arba naudoja visos pasaulio farmacijos kompanijos;

• Šis vaistas negali sukelti jokio šalutinio poveikio;

• Šio vaisto efektyvumas kai kuriais atvejais siekia 75 proc.;

• Šis vaistas iki šiol nėra patentuotas;

• Šis vaistas neretai efektyvus netgi ir tais atvejais, kai indikuotina chirurgo operacija;

• Šis vaistas – visuotinai pripažintas, bei itin veiksmingas anestetikas;

• Šio vaisto gaminimo savikaina – mažiausia pasaulyje;

• Šį vaistą gali vartoti visų amžiaus grupių pacientai – be jokių apribojimų- ir nėščios moterys, ir diabetu sergantys ligoniai, ir vairuojantys ar dirbantys su sudėtingais įrengimais.

Skamba šauniai? Ypač tai, kad šis vaistas –net ir be veikliųjų medžiagų - tik labai retais atvejais sukelia šalutinį poveikį, tad vartodami šį vaistą, Jūs niekuo nerizikuojate.

Bet neskubėkite į artimiausią vaistinę, nes net ir žinodami šio unikalaus vaisto pavadinimą, jo ten negausite. Nors tai yra vienas iš labiausiai tiriamų vaistų pasaulyje, jo negausite ir užsienyje. Šio vaisto iki šiol nėra kompensuojamų vaistų sąraše, ir Jūsų šeimos gydytojas, net žinodamas šio vaisto pavadinimą, vargu ar drįs išrašyti receptą.

Šis magiškas vaistas turi "generini" pavadinima. Tai placebo.

Wikipedia sako: "Placebo - apgaulė, tariamas vaistas, nedarantis poveikio organizmui (pabraukta mano – V.J.) arba kai jo poveikis nėra žinomas . Placebo išvaizda, kvapas ir skonis yra tokie patys, kaip ir tikrų vaistų, kad pacientai ar tiriamieji negalėtų jų atskirti. Placebas naudojamas ir tiriant vaistų poveikį. Placebo lotynų kalba reiškia „Pamaloninsiu“ ir atėjo per klaidingą Biblijos 116 psalmės frazės vertimą, kuri iš tikro turėtų būti „Eisiu priešais Viešpatį“. /.../ XIX a. pradžioje terminas prigijo medicinoje reikšdamas „labiau palengvinantis nei naudingas“, kaip aiškinta 1811 m . išleistame medicininiame žodyne".

Ką Jūs galvojote apie placebo?

Jei ir Jūs galvojate, kad placebo tėra krakmolo tabletė, nedaranti pacientui jokio poveikio, pagalvokite dar kartą. "Ar esate pakankamai įsitikinę, kad būtumėte neįsitikinę?"- paklaustų, kaip mėgsta, R. Bandleris, vienas iš NLP sukūrėjų. Jis, kartu su Dr. J. Grinderiu dar prieš 30 metų mąstė apie tai, kad "Placebo" reikėtų registruoti FDA (Federalinėje Vaistų Administravimo tarnyboje, JAV) ir pardavinėti visiems, kas tik nori - nes jų skaičiavimais, kuriuos Grinderis ir Bandleris tada atliko remdamiesi oficialiais vaistų tyrimų ir atestavimų rezultatais, placebo yra veiksmingas bent 20 proc.atvejų. Džonas su Ričardu vystė mintį toliau- kodėl, pristačius rinkai paprastą "Placebo", iš karto nesukūrus ir "Placebo Plius"- "Dvigubai efektyvesnio ir dar greičiau veikiančio" ir su dar daugiau "neveiksmingų sudedamųjų dalių"? O tada atsirastų niša ir "Placebo UltraPlus", kurio tikrai lauktų sėkmė, nes kai kas jau norėtų dar efektyvesnės priemonės. Jie net nežadėjo slėpti, kad "vaistas" efektyvus tik 20 proc. atvejų - anot Ričardo, jie tą būtų ir įrašę placebo bukletėlyje, pabrėždami, kad "kuo daugiau ir dažniau gersite placebo, tuo didesni šansai, kad pasveiksite greičiau" – be to, visada galite išbandyti "Placebo Plus" su „dar mažiau veikliųjų medžiagų“. Ar jie užregistravo "Placebo"? Ne- nes turėjo ką veikti ir be to. Jie toliau vystė NLP.

Dar 1860-aisias O.W. Holmes pastebėjo, kad jei "visus šiandienos vaistus nuskandintume jūroje, žmonijai būtų tik geriau. Labai blogai būtų tik žuvims". Tais laikais kokainas buvo parduodamas vos ne kiekvienoje vaistinėje, kurioje, be to, būtum radęs ir žalčio išnarų ar visokių kitokių itin veiksmingų medicinos priemonių- juk žmonės sveiko, net kai jiems buvo periodiškai nuleidžiamas kraujas, prideginamos žaizdos, naudojamas arsenas, visa- gydantis barškuolių aliejus, maža to, ligoniai skanaudavo rupūžių nuovirus, čiaumodavo džiovintus lapių plaučius ir... vistiek pasveikdavo. Coca-cola, beje, buvo sukurta kaip gydantis gėrimas. Šiandien, kai jau pusę amžiaus turime antibiotikus, vakcinas ir net genetinės inžinerijos kurtus preparatus, atrodytų, galėtume pasakyti- placebo tikrai negali lygintis su mokslo laimėjimų išugdyta medicina.

Ar placebo veiksmingumą galima lyginti su įprastais vaistais?

Galima. Ir dar kaip. Ar žinote, kas yra mirties priežastis Nr 1 JAV? Šalutinis vaistų veikimas ir medikų klaidos. Bent jau taip teigia Dr Gary Null, Caroly Dean , Martin Feldman, Debora Rasio ir Dr. Dorothy Smith savo 2003 metais atliktoje studijoje "Death By Medicine", kurią išleido JAV Mitybos institutas. Jie konstatavo, kad iatrogeninės (i.e dėl medikų sukeltos) mirtys JAV siekė 783,936 atvejų per metus. Tuo tarpu nuo širdies ligų 2001 metais JAV mirė 699,697 žmonių; nuo onkologinių ligų - 553,251 .

Net jei šio tyrimo rezultatai būtų per daug sutirštinti, ir kiti tyrėjai sutinka, kad šalutinis vaistų veikimas ir neteisingas gydymas yra statistinių mirties priežasčių dešimtuke- ginčai kyla tik dėl vietos – 1, 2, 4 ar 6. Kokią statistiką gautume iš mūsų Sveikatos apsaugos ministerijos? Ir ar joje būtų įvertinti kiti faktoriai - kad ir tai, kad žmonės mūsų šalyje gali mirti net nesulaukę gydymo (pvz. eilės Onkologijos institute Vilniuje) ar nesulaukę lėtos „greitosios pagalbos“?. Kiek mūsų vaikų ir suaugusių gauna antibiotikus "tik atsargos dėlei", patyrę virusines infekcijas? Tai irgi placebo, tik tiek, kad ne neutralus, o netgi kenksmingas. JAV antibiotikais - bent jau JAV mokslininkų teigimu - irgi piktnaudžiaujama. Daugiau panašumų tarp "jų" ir "mūsų" sveikatos sistemų lygio turbūt nerasime, išskyrus tai, kad abi sistemos teoriškai vadovaujasi pirmuoju Hipokrato priesaikos postulatu "Pirmiausia -nepakenk".

Be to, turime suvokti, kad didžiosios korporacijos šiais laikais formuoja visuomenės nuomonę. Jos sugeba sukurti rinkas savo gaminiams net ir tada, kai šie gaminiai dar neturi paklausos. Tikrai ne be pagrindo egzistuoja spekuliacijos, kad naujų energijos šaltinių neatrandama ir todėl, kad naftos gamybos ir perdirbimo kompanijoms tai visiškai nenaudinga. Sovietinių laikų baubas – „karinis- industrinis“ kompleksas irgi sėkmingai egzistuoja iki šiol, tad nenuostabu, kad tie, kurie gamina ginklus, yra suinteresuoti, kad būtų kur juos panaudoti. Ar galime lygiai taip teigti, kad tie, kurie gamina vaistus, yra pakankamai suinteresuoti, kad būtų juos perkančių? Paradoksalu, bet sveika žmonija vaistų gamintojams nėra pelningiausia rinka.

Kai žinome tai,

placebo veiksmingumas - šiais laikais siekiantis 30-40 proc ir kai kuriais atvejais net 75 proc. (!) (remiantis gausiais įvairių vaistų atestacijos tyrimais)- atrodo geriau, nei daugelio mums įprastų vaistų efektyvumas. Ir be jokio šalutinio poveikio !

Placebo tiesiog nepralenkiamas gydant depresiją, astmą, kolitus, skrandžio negalavimus, kai kurias širdies ligas ir net ...karpas! Ir ne tik- "placebinės" operacijos dažnai yra ne mažiau veiksmingos, nei "tradicinės'. Jau klasikiniu tapo gydytojo Dr. Bruce Moseley atvejis, aprašytas prestižiniame "New England Journal of Medicine" dar 2002m. Dr. Moseley operuodavo nepakenčiamu kelio skausmu besiskundžiančius pacientus. Kadangi jis abejojo šios operacijos efektyvumu, trečdaliui pacientų nutarė tik itin tikroviškai "imituoti' operaciją ir tada sekti rezultatus. Kurie buvo stulbinantys - tiek visi iš tikrųjų operuoti, tiek visi tik "imitacinę" operaciją patyrę pacientai džiaugėsi savo vėl atrastu sugebėjimu bėgioti, šokinėti, žaisti futbolą ir pan. Išvados, pasak paties Dr. Moseley, tokios: "Mano, kaip chirurgo sugebėjimai šiems pacientams visiškai nereikalingi. Visa ir vienintelė šios osteoartrito pažeisto kelio operacijos nauda buvo placebo efektas". Pacientai apie imituotą operaciją sužinojo tik po dviejų metų, bet ir tai jų nepaveikė.

Dar veiksmingiau placebo veikia kaip antidepresantai, ir prof. Irving Kirsch netgi turėjo remtis JAV "Informacijos laisvės aktu", kad pagaliau išgautų populiariausių antidepresantų klinikinių tyrimų informaciją iš FDA. (Federalinės vaistų administracijos JAV). Išaiškėjo, kad daugiau nei pusėje klinikinių bandymų, atliktų su 6 garsiausiais antidepresiniais vaistais, pastarieji taip ir neaplenkė placebo. "Skirtumas tarp atsako į vaistus ir placebo šiuose tyrimuose tebuvo mažiau nei du vienetai klinikinėje matavimų skalėje, kuri siekė 50-60 vienetų. Tai labai mažas skirtumas. Kliniškai šis skirtumas yra bereikšmis"- sakė Prof. Kirsch. Maža to, pasak šio profesoriaus, daugybę milijonų jo gamintojai uždirbęs PROZAC - vienas iš garsiausių antidepresantų pasaulyje – i gali būti veiksmingas tik placebo. Farmacijos gigantas "Merck" yra sustabdęs naujo PROZAC lygio antidepresanto MK-869 tyrimus, kai paaiškėjo, kad placebo nenusileidžia šiam vaistui.

Kitas vaistų gamintojas, Genenetech, triukšmingai paskelbęs apie revoliucinį naują genetinės inžinerijos būdu sukurtą širdies vaistą VEGF, turėjo pripažinti, kad placebo sutriuškino VEGF klinikinių tyrimų metu - vos ne dvigubu rezultatu, palyginus tyrimus, kai pacientai gaudavo mažas VEGF dozes. Britų biotechnikos kompanija "Peptide Therapeutics" su malonumu pranešė, kad jų naujas antialerginis preparatas yra net 75 proc. veiksmingas. Tačiau greitai ši kompanija prarado 33 proc. akcijų vertės, kai paaiškėjo, kad ir placebo efektyvumas bandymuose irgi siekė 75 procentus.

Placebo veiksmingi net ir sunkiai įveikiamai odos bėdai - karpoms gydyti. Vienos studijos metu tiriamiesiems karpos buvo paprasčiausiai išteptos spalvingu, tačiau visiškai "neveiksmingu" skysčiu, ir visiems bandomiesiems jos...išnyko. Kolitai, kuriuos, vėlgi, gana sunku įveikti "įprastais" būdais, veiksmingai gydomi placebo - net 52 procentai tiriamųjų daugiau nei 11 skirtingų klinikinių bandymų JAV pareiškė, kad "jaučiasi geriau", ir net 50 procentų atvejų jų žarnyno uždegimas, net ir objektyviai ištirtas prietaisais, pastebimai sumažėjo. Astmos gydymo atvejais "neveiksnus" inhaliatorius dažnai taip pat sėkmingai praplėčia kvėpavimo takus, kaip ir "tikrasis".

Placebo veiksmingumas, kurį visuotinai priimta vertinti apie 30-40 proc., yra, ypač antidepresinių vaistų atveju, gerokai aukštesnis , nes tyrėjai -didžiosios farmacinės kompanijos- šiais laikais eliminuoja teigiamą atsaką į placebo turėjusius tiriamuosius jau pirmame tyrimų etape (Greenberg 2003). Taip gerokai pagerinama tyrimų statistika, "antidepresantai", bent jau statistiškai, atrodo daug veiksmingesni.

Ir tai, ir tai, kad informaciją apie placebo galime rasti tik nagrinėdami klinikinių vaistų tyrimus, neleidžia mums susidaryti išsamų placebo veiksmingumo vaizdą. Pirmiausia, tyrėjai nelygina placebo su "visiškai nieko nedarymu" pacientui. Antra, mes neatsižvelgiame į natūralią ligų dinamiką - kiek ligų praeina savaime, ir negydytos? Ir trečias dalykas - mūsų tradicinė medicina yra agresyvi, kuo greitesnio poveikio, "puolanti" ligą, tad net ir klinikiniai tyrimai dažnai neparodo, kiek vaistai - ar placebo - yra efektyvūs ilgą laiką, net ir po tyrimų. Gali būti, kad placebo yra dar veiksmingesnis, nei mes galvojame.

Jei placebo toks veiksmingas, gal pagaliau verta jį skirti ligoniams?

Taip jau buvo daryta. Ir netgi svarstoma, ar daryti vėl. Dr. Walter Brown, psichiatrijos profesorius iš Brown Universiteto, išsamiai tyrė placebo fenomeną - jei tik jį galima vadinti "fenomenu" apskritai. "Kai placebo duodamas skausmo kontrolei, pacientų skausmas mažėja lygiai taip pat, kaip ir naudojant aktyvų vaistą. Didžiausias skausmo sumažėjimas ateina po valandos, kaip ir su aktyviu vaistu."

Dr. Brown siūlo neslėpti nuo pacientų, kad jiems bus duodamas placebo - ir tai būtų veiksminga vidutinės depresijos, skausmo, astmos ir hipertenzijos atvejais- tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip tai pasakoma pacientui. Jo pasiūlymas toks - rekomenduoti pacientui placebo tabletes, pasakyti, kad jas gerti reikės reguliariai ir kas tam tikrą laiką pasirodyti gydytojui bei... pranešti pacientui, kad "tai ne stebuklingi vaistai, o paprasčiausios neaktyvių medžiagų tabletės, kurios gali būti veiksmingos jūsų atveju- yra didelė galimybė, kad jos paskatins natūralias organizmo gyvybines reakcijas ir patį sveikimo mechanizmą". Toks subtilus teiginys būtų teisingas, bet vis dar veiksmingas, ir, Dr. Brown'o manymu, visiškai etiškas. Nes akivaizdu, kad placebo veiksmingi tik tada, kai bent jau ligonis tiki jų galia.

Dr. Brown'o argumentai sukėlė didžiulę diskusiją JAV. Turime suvokti, kad placebo efektas didžiąja dalimi priklauso nuo to, ar gydytojas mokės pateikti šią informaciją pacientui veiksmingai. Kita vertus, oficialus ir visuotinis placebo įteisinimas būtų tam tikras iššūkis farmacijos gigantams, tad tikėtina, kad jų viešųjų ryšių specialistai ir lobistai irgi nesnaudžia.

Bet ar tikrai reikia placebo?

Mano galva, jau baltas gydytojo chalatas gali būti efektyviausias vaistas. Galbūt dėmesys ir tinkami žodžiai, tikras, neapsimestinis gydytojo domėjimasis ligoniu gali daugiau, nei placebo, ir daugiau, nei "įprasta' medicina? Tikrai taip. Pasižiūrėkime į homeopatiją. Iki šiol netyla ginčai, ar jos efektyvumas gali būti moksliškai pagrįstas. Greičiausiai, kad ne- bent jau dabartinio mokslo paradigmoje, kitaip tai jau būtų buvę padaryta. Tačiau homeopatija veikia! Ir kas gali paneigti, kad didelė homeopatinės terapijos veiksmingumo dalis yra būtent tai, kad gydytojas- homeopatas skiria ypatingą dėmesį ligoniui - išklauso vos ne visą jo gyvenimo istoriją, visus nusiskundimus ir t.t..

Gydytojų dėmesingumas, pasirodo, yra tiesiogiai susijęs su ieškinių prieš juos skaičiumi - bent jau JAV, kur teisiniai ginčai tapo nacionaliniu sportu. Čia įrodyta, kad laikas, kurį pacientams skiria gydytojas konsultacijų metu, yra atvirkščiai proporcingas ieškinių prieš gydytoją skaičiui - net jei gydymo rezultatai nepatenkinami. Tačiau dabar - ypač po placebo diskusijų - suvokta, kad gydytojo dėmesys pacientui, ir pacientui skirtas laikas iš esmės lemia ne tik potencialų ieškinių skaičių, bet ir gydymo rezultatus. Prieš 60 metų vidutinė vizito pas gydytoją trukmė JAV buvo 26 minutės, dabar - nė pusės tiek. Tuo tarpu Lietuvos "Visuomenės sveikatos programų " metodika primygtinai reikalauja, kad vizito pas gydytoją trukmė poliklininkoje neviršytų 15 minučių. Bent jau taip buvo rašoma 2002- iasiais, įdomu, kokia ji numatoma dabar?

Šiandien aišku viena. Atejes pas gydytoja, pacientas dažniausiai yra padidintos itaigos situacijoje , kurioje - ypac jei nusiskundimai rimti- kiekvienas gydytojo žodis skambes ypac itaigiai. Vienas britu gydytojas, Dr. Thomas, 1987 m . surenge idomu eksperimenta su 200 savo praktikos ligoniu. Kai šie ateidavo be akivaizdžios "rimtos" ligos, jis jiems - vienai grupei - pasakydavo: "Jusu diagnoze aiški, ateikite po keliu dienu, jausites tikrai geriau", o kitai grupei tetardavo: "Jusu diagnoze man dar neaiški, ir negaliu pasakyti, kada Jums pageres, ateikite po poros dienu". Na ir ka? Iš pirmosios grupes 69 proc pacientu jau po poros dienu pajausdavo žymu bukles pagerejima, tuo tarpu antrojoje grupeje tuo pasidžiaugti tegeledavo 39 procentai.

Nereikia būti psichologais, kad suvoktume, kaip iš tiesų gydytojas gali nulemti paciento ligos eigą, kad ir interpretuodamas šalutinį vaistų veikimą (atsimenate, yra sakančių...žudiką Nr.1 JAV!). Tarkim, komentuodamas šalutinį antihipertenzinių vaistų veikimą, gydytojas pacientui gali rimtu veidu pasakyti : "Būkite atsargus, stebėkite: jei pradės svaigti galva, džiūti burna, drebėti rankos, susilaikys šlapimas ir dar kas nors atsitiks - iš karto skambinkite man ir nutraukite vaisto vartojimą". Kas tai? Ar tai nėra išties įtaigi instrukcija patirti šį šalutinį vaistų poveikį? Mano galva, tikrai taip. Tuo tarpu jei gydytojas tą pačią atmintinę peržvelgtų linksmu veidu, gal net truputį kikendamas, a la" Cha , matai, kai kam gali susilaikyti šlapimas ar svaigti galva - na tikrai, nepanašu, kad jums taip galėtų būti, ir net jei kažką panašaus pajaustumėt - paskambinkite man, bus staigmena"- daug labiau tikėtinas visiškai kitoks poveikis pacientui.

Tai ypač aktualu, kai gydytojui tenka kalbėti apie itin rimtas ligos prognozes. Tada įtaigos dozė -didžiausia, ir vienas neatsargus gydytojo žodis gali nulemti likusį paciento gyvenimą. Dr Bernie Siegel, garsus amerikiečių chirurgas, įkūręs ligonių savitarpio pagalbos bendrijas JAV, sako, kad daro tai tik todėl, kad niekas universitete jo neišmokė efektyviai bendrauti su pacientais. Maža to, jis įsitikinęs, kad bendravimo kokybė iš esmės gali nulemti ligos eigą. Savo pacientams, kuriems koks kitas gydytojas pažadėjo "maksimum tris likusius gyvenimo mėnesius", Dr Siegel siūlo tuoj pat nuvažiuoti į banką, stverti kokius 10.000 dolerių grynais, važiuoti atgal pas gydytoją, kuris lėmė tokią diagnozę, tėkšti pinigus ant stalo ir eiti lažybų: "Gydytojau, sakote, kad man liko maksimum 3 mėnesiai gyventi? Jei taip ir bus, šie pinigai Jūsų. Bet jei gyvensiu bent diena ilgiau, Jūs man atiduosite dvigubai didesnę sumą. Deram?". Anot Dr. Siegel, nė vienas gydytojas dar neišdrįso eiti lažybų, dažniausiai sakydamas kad "sunku pasakyti", aš negaliu "duoti tokių prognozių' ir pan. O tada, kai taip sudrebinama lemtinga diagnozė, Dr. Siegel savo pacientams pasiūlo nuo šiol "iš tikrųjų gyventi" ir džiaugtis "kokybiškai kitokia kiekviena diena". Pacientai, sekdami šiais nurodymais, neretai atranda, kad "tik liga išmokė juos iš tikrųjų gyventi" ir tik dabar jie suvokė, "kodėl jie apskritai yra šioje planetoje". Ar nuostabu, kad daug iš Dr. Siegelio pacientų gyvena daug ilgiau, nei jiems teikėsi "nulemti" medicina ar net pasiekia sunkiai paaiškinamas tradicinės medicinos požiūriu ilgalaikes remisijas?

Ir?

Šiuo rašiniu aš nenoriu pasakyti, kad pasamone yra visagale, kad visas ligas galime išsigydyti patys ir kad šiuolaikinis gydytojas yra labiau farmaciniu kompaniju atstovas ar diagnostines irangos ekspertas, nei paciento draugas, užtarejas ir ikvepejas.

Tačiau noriu, kad visi suprastume, jog yra skirtumai, kurie nulemia skirtumus, kai gydytojas bendrauja su pacientu. Kaip sakė jau minėtas Dr. Brown, gydytojas pacientui gali pasakyti " Šis vaistas itin veiksmingai malšina skausmą ", bet gali tepasakyti ir " Šis vaistas truputį padės nuo skausmo ". Abiem atvejais jis visiškai teisus. Tačiau tik vienas iš šių variantų leis pacientui jaustis išties geriau.

Noriu, kad kuo daugiau žmonių išgirstų būtent tokį, veiksmingą komentarą, atėję pas gydytoją kad ir penkioms minutėms.

Jei dar truputį pagalvosime, suvoksime ir tai, kad ne tik sirgdami turime laiku gauti savo placebo. Dar geriau, jei tai bus „Placebo Plus“.

Nes "kiekvienas miršta. Bet ne kiekvienas gyvena"- Braveheart

VIDAS JANKAUSKAS    (www.mindgasmic.com)

(c) Vidas Jankauskas, 2006. Visos teisės saugomos. Tačiau drąsiai galite šį ir kitus mano esė cituoti ar jungti nuorodomis su savo svetaine, jei nekeisite teksto ir aiškiai nurodysite, kad cituojama iš Mindgasmic.com

Rašyti komentarą >> Skaityti komentarus (18)
 
Besisukančios Balerinos
2012.08.07 HomoSanitus /
Kad ir kaip bebūtų keista, tačiau Homosanitus Google Analytics statistika rodo, kad turime apie 250 pastovių skaitytojų mus skaitančių iPad pagalba ir apie 200 inovatyviųjų, kurie mus žlibina iPhone ekranėlyje (tiesiog gal šiek tiek nepatogu – manytumėm). Tokia nedidelė statistinė nuokrypa. O dabar šiek tiek rimčiau. Pasirodo, mes ir į mus panašūs pasaulyje ne tik plūsteli destruktyvias griaunančias sroves į mirtingųjų gyvensenos supratimą, bet kai kuriuos įkvepia net ir kūrybai  (nors, kūryba ko gero tai pavadinti būtų santykinai sunku). Supratę ir pasinaudoję internetine medžiaga apie procesų žmoguje dualumą, gabūs žmonės sukūrė programėlę „Brain Ballerina“, skirtą iPad ir iPhone vartotojams, kurios pagaba galima nesunkiai nustatyti kuris galvos smegenų pusrutulis yra dominuojantis. Trumpai...
Acetaldehidai
2012.05.27 HomoSanitus / Samekh
Acetaldehidas - populiarus ir stiprus neurotoksinas (Vertimas iš anglų kalbos, pagal http://intelegen.com/nutrients/prevent_the_damaging_effects_of_.htm) Acetaldehidas yra gana retas žodis mūsų žodyne, tačiau tai yra vienas iš labiausiai paplitusių neurotoksinų, esantis dešimtyse milijonų žmonių. Tai gana paprasta medžiaga, jos cheminė formulė - CH3CHO. Visgi acetaldehidas daugeliu būdų paslapčia žaloja smegenų struktūrą ir trikdo jos funkciją. Acetaldehido šaltiniai Yra keturi pagrindiniai keliai, kurias acetaldehidas (toliau trumpinsime "AH") patenka į žmogaus smegenis. Jie yra: Alkoholio vartojimas. Candida "grybelinis sindromas" (Kandidozė). Automobilių ir sunkvežimių išmetamosios dujos. Rūkymas. Alkoholis Etanolis (labiau žinomas kaip alkoholis) yra cheminė medžiaga,...
 
Kalorijų gaudymas gyvuose organizmuose
2012.03.15 HomoSanitus / Age
Kaitresnės, negu gali būti, saulės išdeginta stepė. Mokslininkai iš nedidelės ekspedicinės grupės, braukdami prakaitą nuo veidų, stebi saigas – stepėje gyvenančias antilopes. Šie mokslininkai atlieka atsakingą mokslinį eksperimentą. Savo eksperimente jie nori patikrinti vieno garsaus akademiko kadaise suformuluotą teiginį: „Visi energijos pasireiškimai organizme turi kokį nors fizinį ar cheminį jos šaltinį... Raumenų darbas, gyvulinė šiluma susidaro dėl potencinės energijos, esančios organinėje medžiagoje, suvartotoje maitinimosi metu“. Mokslininkų tyrimo metodika nesudėtinga – jie aiškinasi kiek natūraliomis sąlygomis suėda gyvūnai žolės. Šio pašaro kaloringumas, tai yra šilumos kiekis, kuris išsiskiria sudegant jam kalorimetre, mokslininkams jau...
5 tibetietiški pratimai
2012.02.27 HomoSanitus / Age
Internete sklando informacija daugeliu kalbų, o knygynuose galima rasti ir lietuvių kalba knygelę apie mistiškus Tibeto lamų pratimus, kurie kažkokiu stebuklingu būdu veikia organizmą ir suteikia jam galimybę išlikti ilgai jaunam. Suokta prisuokta ir apipinta egzotika tirštai, nors tikrovėje viskas yra kur kas paprasčiau ir suprantamiau. Pradžiai susipažinkime su pasiūla: Penki pratimai arba 10 minučių mankštos kasdien – pradėsite metus skaičiuoti atgal! Tibetiečių jaunystės paslaptis, kuria jau pasinaudojo du milijonai skaitytojų. Legenda pasakoja, kad nepasiekiami Himalajų kalnai slepia paslaptį, kuri būtų išvadavusi konkistadorą Poncė de Leoną nuo bevaisių amžinosios jaunystės šaltinio paieškų Amerikoje. Iš kartos į kartą Tibeto vienuoliai perduoda pratimų kompleksą, kuris iki...
 
Prostatos specifinio antigeno tyrimo beprasmybė
2012.01.17 HomoSanitus / Age
Dauguma vyrų žino trijų raidžių derinio PSA reikšmę, ypač vyresnio amžiaus, nes daugeliui jau teko šį tyrimą atlikti, siekint nuraminti savyje plačiai sklandantį baubą: “O gal man prostatos vėžys, nes šlapinuosi dažnai, srovė susilpnėjus ir naktimis turiu keltis, ko anksčiau nebūdavo?” Medicininių profilaktikos priemonių darbinė grupė prie JAV vyriausybės paruošė naujas rekomendacijas, pagal kurias sveiki vyrai nustos atlikinėti reguliarius tyrimus prostatos specifiniam antigenui (PSA) nustatyti – ankstyvai prostatos vėžio diagnostikai. Tokiam sprendimui pagrindimą davė penkių didelio mąsto kontroliuojamų klinikinių tyrimų rezultatai, kurie parodė, kad PSA tyrimo atlikimas nedaro įtakos bendram nuo prostatos vėžio mirtingumui, bet dažnai priverčia daryti visą eilę nereikalingų diagnostinių...
Šaltosios branduolinės reakcijos
2012.01.07 HomoSanitus / Age
Žinome, kad vištos kiaušinio lukšte daugiausia cheminio elemento kalcio – visi gerai menam reklamą, kurioje gydytojai mirko į rūgštį kiaušinius. Daugiau kaip prieš du šimtus metų prancūzų chemikas N.L. Vokelenas pirmą kart savęs paklausė: kokiu būdu dedeklės be žalos savo organizmui iš savęs išveda tokius kalcio kiekius? Vėliau kitas prancūzų tyrinėtojas Lui Kervranas padarė eksperimentą – bandomąsias vištas lesino tik avižomis, tiksliai matuodamas, kiek kalcio su avižomis jos gauna. Vištų padėtų kiaušinių lukšte kalcio buvo daugiau maždaug 4 kartus. Kaip įprasta, mokslinė bendruomenė nesivargino kankinti save šio nepatogaus fenomeno aiškinimu, o sėkmingai viską užlopė: kiaušiniai – ne svarbiausia, yra reikalų ir...
 
Ar tiesa, kad turime tik penkis pojūčius?
2011.12.29 HomoSanitus / Age
Dar vienas melas, kurį nesąmoningai mes perduodame savo vaikams: žmogus aplinką jaučia penkių rūšių jutimais. Juos nesunkiai ir patys įvardinsite, o gudresni ir nelabai suvokiamą šeštąjį priklijuos. O kaip yra iš tikrųjų? Kai sakoma, kad žmogus turi penkis skirtingus jutimus, visada reikia paminėti, jog jie yra tie jutimai, kurie pastoviai transliuoja savo rezultatus mūsų sąmonei.  Tačiau yra jutimų, kurie vyksta automatiškai, be aiškios sąmonės analizės. Kokie jie? Pradėkime, kaip sakoma, nuo smulkmės – lygsvaros pojūčio. Žmogaus lygsvaros pojūčio organas – vestibiuliarinis aparatas (jis yra „vestibiulyje“ – vidinės ausies prieškambaryje), sudarytas iš dviejų maišelių ir trijų pusskritulinių kanalų. Tokie organai mūsų kūne yra du –...
Garsas
2011.12.23 HomoSanitus / Age
–Man  patinka  Lotynų Amerikos ritmai ir labai norisi šokti salsą... – Bet tai dar nereiškia, kad to noro šaltinis tavo galvoje. Praėję laikai saugo daugybę faktų, kurių šiuolaikinis mokslas iki šiol negali paaiškinti. 1894 metų rudenį vokiečių garlaivis Indijos vandenyne sutiko tristiebį burlaivį, ant kurio stiebo buvo iškabintas nelaimės signalas. Vokiečių jūreiviai sutiktame laive gyvą rado tik vieną gyvą žmogų – kapitoną, bet sužinoti ką nors apie tragediją iš jo buvo buvo neįmanoma, nes jis buvo išprotėjęs. o likusieji 38 įgulos nariai buvo negyvi. Navigaciniai prietaisai, žemėlapiai, laivo dokumentai – viskas buvo savo vietoje, laive nebuvo jokių pažeidimų. Pats kruopščiausias tyrimas, atliktas policijos, negalėjo paaiškinti kas...
 
Ką daryti alkoholikui, kad širdis išliktų sveika
2011.12.21 HomoSanitus / Age
MITOCHONDRIJOS ATEINA Į BRANDUOLĮ, KAD UŽMUŠTI LĄSTELĘ Prie daugelio chroniškų alkoholikų problemų, mokslas pridėjo dar vieną: pas šiuos nelaimėlius, pasirodo, mitochondrijos persikelia į branduolį, o tokio persikėlimo pasekmės – ląstelės mirtis. Širdies raumens ląstelių kardiomiocitų tyrimas elektroniniu mikroskopu parodė, kad esant kai kurioms širdies patologijoms, ląstelių branduoliuose randamas mitochondrijų susikaupimas (akademiko V.P.Skulačiovo tyrimai). Mokslininkai išdirbo metodą, kuris reguliariai leidžia gauti mitochondrijomis pripildytus branduolius. Mitochondrijos visada ateina į žiurkių-alkoholikių kardiomiocitų branduolius. Ląstelė – sudėtingiausias daugiafunkcinis objektas su savo geografija. Kad ląstelė veiktų, viskas joje turi būti savo vietose. Branduolys – yra...
Kodėl verkdami jaučiame gumulą gerklėje?
2011.12.14 HomoSanitus / R.S.
Nervų sistema yra sudaryta iš centrinės nervų sistemos (CNS) ir periferinės nervų sistemos (PNS). Centrinei nervų sistemai priklauso galvos  ir nugaros smegenys,  PNS priklauso visi nervai už CNS ribų.  Periferinė  nervų sistema  dalijama į somatinę ir vegetacinę nervų sistemas(VNS). Somatinę nervų sistema koordinuoja raumenų, kuriuos mes galime valdyti, veiklą -  mes galime vaikščioti, bėgioti, šokti , dainuoti – daryti ką norime. Vegetacinė nervų sistema nėra pavaldi mūsų norams. Ji kontroliuoja vidaus organų veiklą – širdies,  virškinimo sistemos darbą. Viena iš VNS funkcijų yra reaguoti į stresą, padėti kūnui  išgyventi tokiu momentu. Mūsų protėviai tokias emocijas, kaip liudesys, baimė, pyktis patirdavo tik papuolę į stresines...
 
Mes patys programuojam širdies mirtį
2011.12.09 HomoSanitus / Age
Medicinos statistika metai iš metų į pirmąją vietą tarp žmogaus mirties priežasčių stato širdies-kraujagyslių susirgimus. Jų gydymu užsiima didžiulė armija kardiologų, prirašyta šimtai mokslinių darbų, išdirbtos unikalios chirurginės metodikos. O apie tai, kas tai yra miokardo infarktas, žino turbūt kiekvienas suaugęs žmogus. Bet pasirodo, kad širdis vis dar slepia daug paslapčių. Vieną iš tokių pavyko atskleisti Novosibirsko mokslininkams, išsiaiškinus iki šiol dar nežinomą infarkto vystymosi kelią. „Buvo žinoma, kad esant širdies susirgimams vyksta tam tikri  širdies pažeidimai, – sako vienas iš atradimo autorių, profesorius Lev Nepomniaščich. – O infarktas – tai širdies kraujagyslių užsikimšimo rezultatas,...
Žmonių suderinamumas pagal ...kvapą?
2011.11.27 HomoSanitus / Age
– Jau ketvirtas jos vyras nukeliavo į kapus. (Iš nugirsto pokalbio.) Turbūt visi pastebėjote, kad būnant vienoje žmonių kompanijoje jaučiamės puikiai, o būnant kitoje – priešingai, esame slegiami. Dažnai sakoma, jog ta kita  žmonių draugija yra energetinių vampyrų spiečius. Tačiau šis reiškinys turi ir materialų pagrindą. Kiekvienas žmogus nuolat  yra labai individualioje cheminėje auroje – jo paties išskiriamų cheminių medžiagų debesyje. Šiame  žmogaus išskiriamame į aplinką kartu su savo gyvybinės veiklos atliekomis bukiete yra aptikta daugiau kaip 150 įvairių organinių junginių. Šios medžiagos yra gavę feromonų pavadinimą. Ypač baltyminės medžiagos ir jų deriniai įvairiai įtakoja tiek į aplinkinius gyvūnus, tiek į žmones, nešdami jiems...
 
Kodėl riebalai kaupiasi ant pilvo?
2011.11.20 HomoSanitus / Age
Kai valgome daug krakmolingo ir saldaus maisto, o civilizuoto maisto didžioji dalis būtent tokia ir yra, organizmas turi kažkaip nuo jo gelbėtis, nes nuolatinės didelės cukraus porcijos patenka į kraują ir keičia jo parametrus, kurie yra nesuderinami su organizmo normalia fiziologija. Ar ne keista, kad riebalai labiausiai kaupiasi ant pilvo, o ne kitose kūno vietose? Bet tam yra fiziologinė priežastis. Tik visai neseniai   mokslininkai atrado tam logišką paaiškinimą – apatinės pilvo dalies riebalinis audinys yra aktyvus organas, siunčiantis cheminius signalus į kitas kūno dalis. Buvo atrasta, kad šioje organizmo vietoje organizmo riebalinės ląstelės gamina 20 hormonų ir kitų medžiagų, kurios iki šiol mokslui  buvo nežinomos. Tarp šių hormonų yra ir leptinas, kontroliuojantis apetitą. Kuo labiau...
Ar visada po operacijos reikalingi antibiotikai?
2011.11.19 HomoSanitus / Age
Daugelis turbūt žino, kad ligoninėje po operacijos  beveik visada kurį tai laiką į ligonio organizmą leidžiami antibiotikai. Kokiu tikslu? Kad užmušti bakterinę infekciją, kurios dažnai visai ir ...nėra. Žinoma, nesidomintys mokslo naujienomis gydytojai šioje vietoje išreikš nepasitenkinimą: kaip taip gali būti, juk yra pakilusi kūno temperatūra, operacijos vietoje vystosi uždegimas, bujoja infekcija ir t.t. ? Neadekvati ir žudanti organizmą žmogaus imuninės sistemos reakcija, kuri aktyvuojasi esant didelėms traumoms, paleidžiama paties traumuoto organizmo ląstelių, normalioje būsenoje gaminančių energiją visiems fiziologiniams procesams. Grupė mokslininkų iš JAV Misisipės Universiteto su traumų chirurgu Karlu Hauseriu (Carl Hauser) priešakyje įrodė, kad audinių pažeidimo metu esant didelėms...
 
Kodėl kūno temperatūra 36,6 °C?
2011.11.19 HomoSanitus / Age
Kodėl visų šiltakraujų gyvūnų ir paukščių kūnų temperatūra yra būtent tokia – tarp  36 °C ir 42 °C? Juk būtų kur kas patogiau, jei mūsų kūno temperatūra būtų žemesnė – atkristų mums drabužių, o gyvūnams kailio, plunksnų būtinybė. Keista, kad pietų kraštų gyventojų temperatūra yra tokia aukšta – kam kaitinti organizmą iš vidaus, jei saulė ties pusiauju taip aktyviai šildo? Žinduoliai išsidėstę ties apatine šio temperatūrinio diapazono riba, o paukščiai, kurių medžiagų apykaita intensyvesnė, ties viršutine. Šiltakraujiškumo fenomenas užduoda mums tris klausimus: 1. Kodėl šiltakraujiškumas – tai aukštesnė išsivystymo pakopa lyginant su šaltakraujiškumu? 2. Kodėl...
Tėvai ir vaikai ląstelės fiziologijoje
2011.06.25 HomoSanitus / V.V. Matveev
Laboratory of Cell Physiology, Institute of Cytology, Russian Academy of Sciences, Tikhoretsky Ave 4, St. Petersburg 194064, Russia and BioMedES, Leggat House, Keithhall, Inverurie, Aberdeen AB51 0LX, UK Paskutinius 50 metų mokslas vis labiau specializuojasi, ir tai labiausiai matoma jo greitai besivystančiose srityse. Šiame natūraliame procese slypi mažai pastebima, bet reali grėsmė moksliniam metodui. Mokslo klasikai, jo tėvai, buvo ir lieka mums titanais, naujų požiūrių ir teorijų kūrėjais, kurie sugebėjo apimti plačiausią reiškinių ratą. Jie turėjo fantastinį akiratį, jų teorijos aiškino fenomeną kaip visumą. Tačiau visko, pasakyto apie tėvus, deja, negalima perkelti jų vaikams, šiuolaikiniams mokslininkams. Dėl katastrofiškos specializacijos  jų akiratis neįtikėtinai susiaurėjo. Jie vis daugiau žino...
 
Meilės fluidai
2011.06.11 HomoSanitus /
Константин Григорьевич Уманский Денвер, март 2008 Руководитель клинического отделения Института полиомиелита и вирусных энцефалитов РАМН; родился 9 мая 1924 г.; доктор медицинских наук, профессор, академик РАЕН (1993); заслуженный деятель науки РФ. Для того, чтобы понять, что наконец-то пришла весна и наступил её первый месяц март, нет никакой необходимости заглядывать в календарь.  преддверии оживления природы, после захода солнца, в полной темноте орут коты и кошки, вопли которых ...
Auka vardan įvaizdžio
2011.05.19 HomoSanitus / Age
Prieš jus žmogaus limfinė sistema, kuri surenka visas nereikalingas atliekas iš tarpląstelinio skysčio ir nuneša jas į limfagyslėmis į veninę kraujotaką, o iš jos į kepenis, kad šios perdirbtų jas ir paėmę iš jų tai, kas dar naudinga organizmui, likusią dalį paruoštų šalinimui iš organizmo. Pažvelkime į šią iliustraciją ir mintyse uždėkime šiam žmogui liemenėlę. Kas atsitiks su limfotaka? Pagerės ji ar pablogės? Jei manote, kad limfos tekėjimas nėra svarbus reiškinys organizme, tai klystate. Jis ne mažiau svarbus, nei kraujo tekėjimas. Jei moters krūtinė maža, liemenėlei palaikyti krūtinės formą nėra sunku. Jei bus priešingas variantas, tai ir gausis priešingai – liemenėlė turės standžiau apjuosti krūtinę ir ji kur kas...
 
Kodėl būtina glamonėti vaikus
2011.05.13 HomoSanitus / Age
Arba kame masažo poveikio  paslaptis? Tokiais, kokie esame, mus padaro aplinka ir mūsų elgesys. Atsakymas slypi ir vėl hipotaliame (pagumburio liaukoje), kuris gamina hormoną-neurotransmiterį oksitociną. Šis devynių aminorūgščių peptidas yra deponuojamas hipofizėje   ir iš čia išskiriamas į kraują. Taigi tai hormonas, kurį tiesiogiai įtakoja  psichika ir fizinis organizmo poveikis – konverteris hipotaliamas verčia nervinius impulsus į hormonų kalbą. Pasaulį labiausiai darko vyrai, ir būtent tie, kurių organizmuose yra mažai minėtos medžiagos. Šis hormonas ypatingas tuo, kad jis įtakoja socialinį gyvūnų, tame tarpe ir žmonių, elgesį. Nesąmones dažniausiai kuria, neklauso pašalinių nuomonės ir įgyvendina tie vyrai, kurių šeimyninis gyvenimas klostėsi prastai, o...
Pliažas, ledai ir kvaili tėvai
2011.05.10 HomoSanitus / Age
Arba kodėl storuliai pirtyse tunka? Tik mūsų, idiotų kultūroje vasarą yra valgomi ledai. Kam? Tam, kad atsigaivinti. Tačiau tiek ledų gamintojai, tiek ledų valgytojai nežino savo kūno fiziologijos. Jei žinotų, ledus valgytų žiemą – tam, kad sušilti. Pietų kraštuose senoliai gerai žino, kad norint atvėsinti kūną, reikia išgerti karšto gėrimo, o ne valgyti ledus. Kūno temperatūrą reguliuoja hipotaliamas (pagumburio liauka), esanti giliai galvos smegenyse. Jei kakle esančios miego arterijos yra šaldomos (o taip atsitinka, kai valgomas šaltas maistas, geriami šalti gėrimai), hipotaliamas gauna signalą šildyti organizmą – jis gi nežino, kad idiotas kūno šeimininkas vidurvasarį prisigamins ledų ir ims juos čiaumoti. Toks kūno temperatūros reguliavimo mechanizmas...
Paieška
Prisijunkite Facebook'e
 
Sveikata iš tikrųjų tiek daug reiškia mūsų gyvenime, kad sveikaujantis elgeta gali būt laimingesnis už sergantį karalių.
A. Šopenhaueris
Forumas
HS Forumo taisyklės
(4 pranešimai)
paskutinis 2014-08-28 23:55:59
Bendrieji sveikatos klausimai
(40 pranešimai)
paskutinis 2014-03-03 18:24:44
Apie viską-NUOMONIŲ KOKTEILIS
(19 pranešimai)
paskutinis 2013-03-16 11:12:27
Animizmas
(2 pranešimai)
paskutinis 2011-05-19 14:24:54
Naujausi komentarai
Anita Martina
2015-06-21 16:42:11

Mintis
2015-06-21 13:42:22

Reikia
2015-06-21 12:29:50

Išmintis
2015-06-21 11:15:01


2015-06-20 18:26:54


2015-06-20 17:29:26

Bet
2015-06-17 22:04:54

Tomas
2015-06-13 00:43:23

Straipsnis
2015-06-11 21:39:14


2015-06-11 18:45:02

Mrs Paula
2015-06-11 00:27:32

Asta
2015-06-10 16:18:42

Autoriui
2015-06-09 23:17:25

join the illuminati today
2015-06-08 04:00:27

Content protected by
CopySpace Premium
 
2008-2011 (c) Homo Sanitus        E-valdymas: HexaPortal
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės