Apie projekt? Homo Sanitus Animizmas Angelina Zalatorien? Kambarys Nr.9 Forumas
Turinys

Darbas Vilniuje
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
nuo 2008.09.01
Richard Dawkins: žmogaus k?nas
Pagrindinis / Homo Sanitus / Turinys / Sveikatos filosofija / Richard Dawkins: žmogaus k?nas
Richard Dawkins - medicinos daktaras, evoliucinis biologas.

Visame kūne, visos dalys suprojektuotos pagal kompromiso taisykles.

Ar žmogaus kūnas - mašina? Ne, nes mašinos gaminamos identiškos šablonui. Nėra normalaus genomo - tik genai - ir atrankos metu atrenkami tinkamiausi.

Organizme yra bakterijos ir jos dauginasi bei vystosi labai greitai, kaip mūsų organizmas gali būti atsparus, jei jis lėtas? Mūsų imuninė sistema kovoja ir turi atminti.

Genų atranka veikia panašiai kaip stiklainis pilnas smulkių monetų - išimant tik stambius centus, po kurio laiko lieka visiška smulkmė.

Žmogaus akis - tobulumo pavyzdys. Ne tobuliausios akies, bet puikus pavyzdys, iliustruojantis, kodėl kūnas nėra "suprojektuotas" (designed). Akyje yra "akloji dėmė", kur nieko nesimato (beje, visi gyvūnai ją turi). Nepaisant to "defekto", reiktų atkreipti dėmesį ir i tai, kad akis nežymiai virpa (dreba). Atrodytų, kad tai dar viena problema, bet pasirodo, kad tai sprendimas - būtent dėl to virpėjimo "akloji dėmė" nebūna toje pačioje vietoje ir vaizdas atrodo vientisas. Neįtikėtina, kaip natūrali atranka pasirūpina "valymu" (clean-up). Akloji dėmė yra ten, kur pro anga kraujagyslės ir nervai patenka į akies obuolį ir pasiskirsto jame. Jie yra tarp akies dugno ir šviesos šaltinio, todėl užstoja šviesą, ir todėl atsiranda virpėjimas (trukdžiai). Tai būdinga tik žinduoliams (stuburiniams) - ne visi gyvūnai turi šią problemą. Palyginti su aštuonkoju, galima sakyti, kad jų akys teisingos (tobulos). Tai kodėl mes tokie netobuli? Kito paaiškinimo nėra - tik nesėkmė. Bet ir kitiems gyvūnams galioja kompromiso (trade off) taisyklė - mes negalim matyti peles iš toli kaip ereliai, bet mes skiriam spalvas.

Būtų galima sakyti, kad viskas, kas vyksta organizme, yra tik į gera, bet kaip su sloga ar vėmimu? Yra dvi problemų rūšys: viena - sukelta tiesiogiai ligos, o kita - apsaugos mechanizmo. Argi nebūtų puiku gyventi be skausmo? Yra nelaimingų žmonių, gimusių be skausmo jausmo, bet beveik visi jie miršta nesulaukę brandos. Pavyzdžiui, žmonės stovėdami paprastai šiek tiek kraiposi, nes pavargsta ir darosi nemalonu, bet beskausmiai žmones stovi nejudėdami ir jų jungtys nusidėvi greičiau, oda išplonėja. Arba jie nejaučia apendicito priepuolio…

Jei aš ateičiau ir sakyčiau: karščiuoju - duokit vaistų aukštai temperatūrai numušti? Žmonės nori gauti lengvą atsakymą į šį klausimą ir labai svarbu jiems jo neduoti. Reikia žinoti, kaip temperatūra reguliuojama ir kokia jos nauda. Pavyzdžiui, užkrėtus gyvates, jos dirbtinai užsikelia temperatūrą šliauždamos į saulę arba elektros lempas.

Bet jei temperatūra tokia naudinga, kodėl medicina gelbsti? Kodėl blokuoja natūralią apsaugos reakciją? O gal atranka neveikia taip sumaniai? Čia kaip su gaisro detektoriumi - atjungiau, nes įgriso - įsijungdavo skrudinant duoną. Aš nenoriu, kad ji suveiktų dėl menkniekių, aš noriu, kad veiktų gaisro atveju. Ir tikro gaisro metu aš noriu, kad jis veiktų visu pajėgumu, o ne dalinai. Tarkim vemiant prarandama apie 200 kalorijų, bet nevemiant galima numirti. Apsauga suveikia kur kas dažniau nei mums to iš tikrųjų  reikia. Tai taip pat ir rizika. Dažniausiai atjungti apsaugą yra saugu, bet ne tada, kai pavojinga gyvybei.


Visi gyvūnai yra kažkuo netobuli, bet ar žmones išsiskiria kažkuo ypatingai? Tai modernus gyvenimas - ką mes patys susikūrėm. Karštas/šaltas vanduo ir kiti privalumai ir tai mus žudo. Dabar mes norim riebaus ir saldaus maisto, sanitarinių sąlygų. Higiena buvo naudinga Afrikoje. Bet mažai kas sportuoja ir valgo sveiką ir ne tokį skanų maistą.

Grįžtant prie to, kad kadaise vaikščiojom keturiomis - atsistoti ant dviejų buvo gana dramatiškas pokytis. Kartais mažiem vaikams persisuka žarnos ir, atrodo, tam sprendimo nėra, o pavyzdžiui asilo jos kabo nuo stuburo labai gražiai. Kol neapverti aukštyn kojom. Taigi, visi žmonės anksčiau ar vėliau susiduria su stuburo skausmu. Kam jo reikia? Asilas arba beždžionė turi gražią stuburo arką, tuo tarpu žmogus juosmens srityje turi tą lūžtantį linkį, kuris sudaro didžiąją dalį problemų. Mechaninis paaiškinimas būtų: kaulai spaudžia nervus, bet kodėl atranka evoliucijos metu to neišsprendė?

O kaip su vėžiu? Tai irgi mainai. Mes negalim atauginti visu audinių - tik kai kuriuos. Negalim atauginti širdies, smegenų. Kodėl? Nes senovėje, jei širdis ar smegenys būdavo pažeisti, žmonės neturėjo šansų išgyventi. Nebuvo prasmės jų atauginti. Grįžtant prie vėžio - dalinantis ląstelėms, organizmas kontroliuoja procesą. Vienas iš mechanizmų yra taip vadinami telomerai. Ant kiekvienos chromosomos styro DNR galiukai, ir kaskart dalinantis kažkokia dalis jų atitrūksta. Tai tarsi vyniojant virve - lieka galiukas. Ir tai nuostabus saugiklis, nes jei ląstelė nenustoja dalintis, ji "užsitrumpina" ir žūsta. I senatvę telomerai trumpėja.  Žmonės, turintys ilgesnes telomerų galūnes iš tiesų gyvena ilgiau, bet tikimybė susirgti vėžiu yra daug didesnė. Negailestingi mainai.


Viskas, ką žinom apie evoliucinę biologiją, naudojama apsaugai ir ligų gydymui. Tai reiškia, kad daug dalykų mes turėtume daryti kitaip. Kai ką jau darome ir gana efektingai - evoliucinė genetika, studijuojam bakterijų vystymąsi bei antibiotikų atsparumą. Bet esminis dalykas suprasti kūną kaip visumą - kūną, o ne mašiną. Ir atsakyti į klausimą: kodėl kūnas yra toks, o ne tobulesnis? Atsakymas būtų 6 priežastys:
1. Itakoja aplinkybės nepavaldžios mums (taigi, mes vis dar gauname infekcijas).
2. Aplinka dabar kitokia. Ar spėjame prisitaikyti?
3. Grįžti ir pradėti nuo pradžių evoliucijos mes negalim.
4. Organizmas kaip ir mašina negali būti visai tobulas dėl tų pačių mainų (automobilis gal ir gali važiuoti 1000km/h greičiu, bet jo bakas užimtų galines sėdynes ir sprogtų kiekvienos avarijos metu).
Kitos dvi priežastys - ne evoliucinės, o kad mes klaidingai suprantame kūną.
5. Mes manome, kad kūnas sukurtas sveikam gyvenimui ir tai netiesa. Jis sukurtas maksimaliai reprodukcijai. Tai daug ką paaiškina.
6. Apsaugos sistema - karštis, skausmas, pykinimas - tai ne ligos. Jos suformuotos evoliucijos ir jų valdymas taip pat.

Šios 6 priežastys paaiškina, kodėl mūsų kūnai tebėra pažeidžiami ligų. Bet organizmas kelia ir didelį susižavėjimą.

Jeigu galėtumėte įtakoti gydytojų mąstymą - ką jiems sakytumėt? Yra daug dalykų, ką jie galėtų daryti kitaip - pvz. kitaip naudoti vaistus nuo pykinimo - derėtų pirma išsiaiškinti priežastis. Gydytojams pirmiausia reikėtų daugiau atidumo, dėmesingumo. Kai gydytojai mato senstantį žmogų, jie mąsto kaip apie mašiną, kuri genda, nes kūno dalys nusidėvi. Jei jie imtų "atjunginėti" genus, lemiančius senėjimą, tai būtų teisinga tik mechaniniu aspektu - aš bučiau labai atsargus prieš ryždamasis tam.

Kodėl vyrai miršta anksčiau nei moterys? Neteisinga, tiesa? Pasirodo, kad mirtingumo statistika nedaug kuo skiriasi įvairiose šalyse (išsivysčiusiose ir ne). Buvo analizuojamos 20 skirtingų šalių ir skirtingo amžiaus grupių rodikliai. Norėjau sužinoti, kiek vyrų mirtingumas viršija moterų 20 metų amžiaus grupėje. Tikėjausi, kad miršta 120 vyrų šimtui moterų su 20 proc. paklaida. Pasirodo, 100 moterų Londone tenka 300 vyrų mirtingumas. Buvau šokiruotas - niekas man to nesakė. Panašiai ir kitose šalyse ir skirtingose amžiaus grupėse. Kodėl?
Vyrai būdami stipresni konkurencijoje turi daugiau palikuonių. Tai savotiška investicija į lenktyniavimą. Moterims tas negalioja - tai neįtakoja, kiek vaikų jos gali turėti. Todėl atranka investavo daugiau į konkurenciją tarp vyrų ir mažiau tarp moterų. Vyrai turi mažiau investicijų į audinių regeneraciją. Priežastys, nuo ko mirštama, sudaro apytikriai 50 proc. vairuojant be šalmo, padauginus alkoholio ar nesaugaus sekso - elgesio motyvai. Taip pat daug vėžio, pneumonijos atvejų.

Jei teisingai suprantu, viską lemia kompromisai, bet vyrams ir moterims jie skiriasi. Jei vyrai gyventų ilgiau, jie turėtų daugiau palikuonių, kaip tai suprasti? Moterys gyvena ilgiau, kadangi reikia rūpintis palikuonių genais - anūkais. Spėjama, kad menopauzė skirta tam, kad po tam tikro amžiaus nėštumas tampa rizikingas ir labiau apsimoka rūpintis palikuoniais, nei rizikuoti gimdyti daugiau.

Kartais, kas naudinga mūsų genams, nebūtinai naudinga mums. Svarbu prisiminti, kad atranka paaiškina, kodėl mes čia, bet nepateikia recepto, kaip elgtis. Netgi žinant priežastis, kodėl Afrikos savanoje žmonės valgo riebiai ir saldžiai, nereiškia, kad visada sveika valgyti riebų ir saldų maistą. O blogiausia, kad netgi tai žinant, nedaug kas keičiasi atsparumo klausimu.


Kažkas gali paklausti: jei atranka toks geras dalykas, kodėl mes senstam ir mirštam? Čia klausimas, dėl kurio aš patekau į šią sritį. Dar būdamas studentu, buvau įsitikinęs, kad žmonės turėtų gyventi ilgiau - yra daug variacijų, nusakančių kiek ilgai gyventi. Aš padariau mano manymu nuostabią išvadą - maniau tai labai svarbu rūšims.

Evoliucija palanki intensyviam dauginimuisi, ir jei tai lemia trumpesnį gyvenimą - apmaudu, bet tai kaina. Trumpai tariant, tie, kas intensyviai dauginasi ir gyvena trumpiau, yra sėkmingesni nei tie, kurie gyvena sveikai ir ilgai.

Po medicinos studijų teko bendrauti su evoliucijos biologais ir jie stebėjosi: esi gydytojas ir nežinai Džordžo Viljamso teorijos apie senėjimą? Perskaitęs knygą supratau, kad giliai klydau suvokime apie senėjimą. Yra paprasti skaičiavimai: jei nesentume, kiek metų gyventume?

Paimkime geną, kuris suaugina kaulus greičiau, tai būtų gera savybė, ir darykime prielaidą, kad tas pats genas atsakingas už kalcio patekimą į kraujagysles, ir sulaukus 120 metų būtų visų mirties priežastimi? Ilgiau gyvenant šis genas taptų dažniau sutinkamas ir galiausiai pribaigtų visus. Suvokus šitą mechanizmą, suvokiama visa esmė.

Kaip su psichine sveikata? Ar evoliucija įtakoja ir ją? Daugelis žmonių mano, kad depresija, alkoholizmas ir pan. yra tik jų šeimos problema. Statistika rodo, kad daugiau nei pusė reproduktyvaus amžiaus moterų miršta dėl psichologinių priežasčių.

Isivaizduokite, kad dykumoje tėra vienas vandens šaltinis ir aplink vaikšto liūtas, o jūs norite gerti. Vieni pabėgs išsigandę vos išvydę liūtą, kiti per tam tikrą atstumą, o treti nebėgs kol nepajus liūto kvėpavimo į veidą. Kas pabėga per anksti - neatsigeria, kiti žūva sudraskyti, todėl geriausiai sekasi tiems, kas per vidurį. Grįžtant prie gaisro detektoriaus. Tarkim, jis skamba prie šaltinio už kalvos ir nežinia, ar tai liūtas, ar beždžionė. Kiek garsiai signalizacija turi skambėti? Lengva paskaičiuoti - jei pabėgimas kainuotų pora šimtų kalorijų, o nebėgant net liūto atveju kainuotu 200000 kalorijų, pasipustyti padus derėtų ties 100 tūkstančių. Dažnai panikuojama be reikalo ir tai normalu. Gydau daug žmonių su panikos priepuoliais. Paaiškinus, jie savęs nebelaiko bailiais ir turi iš to naudos.Rašyti komentarą >> Skaityti komentarus (2)
 
Moterims, ir ne tik...
2012.05.22 HomoSanitus / mis pis
tąvakar, visai nejučiomis, pakėliau   akis  į     tamsą ir    netikėtai                  ją - išvydau joje  nebuvo nieko  labiau už ją pačią, tik  ji  viena,  vienui viena - švelnybių              švelnybė tirščiausia jon    neištiesi   -       rankų, jos nepašauksi                 ir neprakalbinsi, ji   gosli  lyg  visų     moterų moteris, aprėpčių       aprėptis,     ...
Sveikata per verslo prizmę
2012.02.15 HomoSanitus / Age
Mes savo vaikus mokome Pitagoro teoremos, nors tik nedidelės dalies gyvenime ji bus kasdien reikalinga. Mes savo vaikų visai nemokome savęs pažinimo bei pajautimo, nors šie dalykai gyvenime yra patys svarbiausi. Gyvename visuomenėje, kurioje nori ar nenori, bet beveik visi esame priversti būti verslininkais, nes turime pirkti... – maistą. Jo pirkimas – tai sandėris tarp pardavėjo ir pirkėjo, ir šis kasdienis keleto dešimčių litų mažytis sandėris dažnai yra kur kas svarbesnis, nei tie milijonus kraunantys, kurie sudaromi prabangiuose ofisuose. Parduotuvė ar turgus mums siūlo  ir mes  perkame. Arba neperkame. Bet dažniausiai perkame, nes esame kūno  fiziologijos verčiami laikas nuo laiko valgyti. Jų maistas – mūsų pinigai. Parduodu – perku. Ar geri verslininkai esame šiame nuolatiniame ir...
 
Žvilgsnis iš anapus
2012.02.14 HomoSanitus /
Jei  turite benzinu varomą automobilį, kokį kurą pilate į degalų baką? O jei turite dyzelinu varomą – tada kokį pilate? O bandėte pilti kitokį, nei reikia? O gal turėjote norą pilti kitokį? O gal toks noras buvo, ir Jūs net kreipėtės į automobilių  meistrus, kad patartų, ką reikėtų įpilti į benziną, kad jį būtų galima pilti į dyzelinu varomo  automobilio degalų baką, ar į dyzeliną, kad jį būtų galima pilti į benzinu varomą automobilį? Neeee???!!!! Jūs niekada taip nesielgėte? Deja... –Aš žinau, kad negaliu valgyti blynų, bet gi va... Aš labai negerai jaučiuosi, duokite man ko nors nuo skrandžio. –Norėčiau stipresnių vaistų nuo refliukso. Kažkokius gėriau, bet nelabai padėjo, duokite, tik labai stiprių. Aš žinau, man kenkia visi desertai, bet ar gali jų atsisakyti? Ne, ne,...
Dvi ligonių kategorijos
2012.01.15 HomoSanitus / Age
Ligonius visada galima suskirstyti į dvi kategorijas – tipiškus ir netipiškus. Tipiškas ligonis ateina pas gydytoją su nuostata: „Taaaip...ten aš buvau, tą aš jau išbandžiau, pabandysiu dabar nueiti pas šituos – o jeigu padės?!“ Ašis, apie kurią sukasi tipiško ligonio mintys – staiga arba o gal. Tai yra todėl, kad tipiškas ligonis mažai arba visai nesidomi savo būsenos priežastimi. Jį šimtą kartų labiau domina atsakymas į klausimą „Ir ką dabar daryti?“. O tai, savo ruožtu, yra todėl, kad tipiškas ligonis visa savo esybe tikisi išlaikyti nepaliestą tą patį gyvenimo būdą, tą žudančių įpročių, įsitikinimų ir mentalinių nuostatų rinkinį, kurie ir padarė jį ligoniu. Šūksniukai iš serijos „Oi, nu...
 
Kimatika
2011.12.23 HomoSanitus / Age
Kimatika – tai mokslas apie formas kuriančias bangų savybes. Kimatika tiria bangų savybes, Šį terminą pirmą kartą pavartojo šveicarų mokslininkas Hans Jenny (graikų kalboje „kyma“ - banga). Pirmą kartą fotojuostelėje mokslininkas užfiksavo garso bangos poveikį įvairios kilmės medžiagoms – smėliui, vandeniui, moliui, kurios pabertos ant plieno plokštelės, veikiamos įvairaus dažnio virpesių, sudarydavo tvarkingą piešinį. Piešinio vaizdai priklausė nuo bangos dažnio – kuo aukštesnio dažnio banga, tuo sudėtingesnis piešinys, gautas garso bangų poveikyje. Anglų kalba: Rusų kalba:
Kodėl ligų daugėja ir jos sunkėja
2011.12.22 HomoSanitus / Age
Klausimas, kuris kartais suskamba dar nepraradusio  blaivesnio mąstymo dovaną galvoje: „Kodėl susirgimai sunkėja ir jų daugėja? Atsakymas būtų toks      Pagrindinės priežastys, dėl kurių susirgimai nestovi ties kažkokia riba, o auga, yra sekančios: Maistinės     Preparatų iš vaistinės vartojimas     Cheminiai priedai maiste ir gėrimuose, suteikiantys reikiamą „skonį“ ir savybes.     Transformuoti riebalai ir cukraus perteklius.     Vartojimas maistui produktų, kuriuose yra mielės. Aplinkos ir technologinės     Visur prasiskverbiantys technogeninės kilmės elektromagnetiniai laukai (ypatingai pavojingos mobilaus ryšio sistemos).     Automobilių išmetamos dujos, kuriose yra kancerogenai...
 
Laikai nauji, o dainos senos
2011.09.12 HomoSanitus /
Paracelsą galite pakeisti Revici, Kochu, Samochotskiu....ir kitais genialiais žmonėmis. Niekas nuo to nepasikeis. Tik dekoracijos dabar modernesnės...  Vaizdas filme nėra toks svarbus – esmė yra tekste.
Ką rinktis – ketinimą ar norą?
2011.05.02 HomoSanitus / Age
Tie, kam teko užsiiminėti kulkinio šaudymo sportu, žino, jog yra pratimas, kurio metu šaudoma gulomis. Jį atliekant, šautuvo padėtis būna pakankamai stabili, ir taikinio, skirtingai nei šaudant stačiomis, „gaudyti“ nereikia. Tereikia tiksliai nukreipti šautuvo taikiklį į taikinį ir iš lėto, sustabdžius kvėpavimą, švelniai nuspausti gaiduką, ir, jei šoviniai kokybiški bei nėra vėjo, šūviai visi bus centre. Tačiau tereikia nuspaudžiant įsileisti į save mažytę mintelę „O gal nebus centre?“ ir, nors akis rodys, jog taikiklis įprastoje vietoje, o pirštas atlikinės lyg ir tą patį veiksmą, šūvis bus ne į centrą. Gulomis taikliai šaudo ne tie, kurių akis taikli ar tvirta ranka, bet tie, kurie sugeba viso pratimo metu neįsileisti į save...
 
Mėsėdžiams pasninkas būtinas
2011.04.22 HomoSanitus / Age
Ar ne keistai atrodo gausiai parduotuvės vežimaitį prisikrovusiam maisto produktų dabartinių laikų žmogui liesas senuolis, kuris pergyveno badmečio, tremčių laikus ir sulaukė garbaus devyniasdešimtmečio  amžiaus. Visi gerai žinom kiek pragyveno, pavyzdžiui, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras J.Urbšys. Skaitant jo, tremtinio gyvenimo istoriją, nejučiomis mintin atkeliauja klaustukas – kaip gi čia gaunasi, juk nei normalaus maisto, nei tuo labiau vitaminų ar papildų, kai jų labiausiai reikėjo, negavo, o pergyveno ne vieną?  Matyt organizmui lygiai taip pat svarbu laikas nuo laiko maisto visai negauti,  ir ypač, jei žmogus yra mėsėdis. Jei žvelgsime į patį geriausią mokytoją – gamtą, tai joje pamatysime, kad visi gyvūnai periodiškai neturi maisto. Šiaurėje maisto sumažėja žiemą,...
Liktarna pakliuvusiam tunelin
2011.04.16 HomoSanitus / Age
Tik tas, kas žino labai daug, supranta, jog žino pakankamai mažai. Dažnas skaitytojas komentaruose klausia apie vieną ar kitą ligą ar negalavimą, prašo tai paanalizuoti detaliau. Toks prašymas   yra neteisingas savo esme, nes ligų žmogaus gyvenime iš tikro nėra. Tėra medžiagų apykaitos sutrikimai, dar kitaip sakant – disbalansai, yra įgimti organizmo ypatumai ir dar yra traumos. Traumos gali būti tiek fizinės, tiek psichinės. Abiem atvejais organizme tai pasireiškia irgi medžiagų apykaitos sutrikimu. Sutrikimų klasifikavimas į ligas pagal simptomų pasireiškimus yra neteisingas. Organizme esantis vienas ir toks pats sutrikimas gali pasireikšti  skirtingomis ligomis. Pavyzdžiui, jei organizme trūksta kokios nors aminorūgšties ir ląstelė negali pastatyti savo specifinio baltyminio...
 
Ex post facto
2011.03.24 HomoSanitus / Donatas T
Po sunkios darbo savaitės, sėdėdamas prie TV ir žiūrėdamas kakadu, švenčiau sekmadienį. Bejunginėjant kanalus, dėmesį patraukė nacionalinio transliuotojo laidos apie sveikatą „Pulsas“ rodyta istorija apie ką tik gimusią mergaitę, kuriai buvo atlikta operacija, ištaisiusi kompleksinę įgimtą širdies ydą. LTV „Pulsas“ 2011 03 06 Be abejo, mažylės tėvams šis įvykis atrodo kaip pats didžiausias gyvenimo stebuklas, medikams – didelė chirurgijos mokslo pergalė, o plačiajai visuomenei – tai humanizmo ir techninės pažangos triumfas, įkvepiantis pavyzdys, neleidžiantis suabejoti mūsų civilizacijos pasirinkto kelio tiesumu ir moralumu. Tačiau kokia bus šios mergaitės gyvenimo kokybė? Ko gero, ji niekada negyvens pilnavertiškai: operaciją lydės operacija, tyrimas keis...
Mūsų rankos
2011.01.11 HomoSanitus / Rūta S.
Prie vaistinės yra nedidelė ambulatorija. Girdžiu, kaip seselė (dabar slaugytoja) dejuoja, kad labai daug žmonių, kad daug lėtinėmis ligomis sergančių kreipėsi norėdami išsirašyti vaistus. Neiškenčiu: –Jūs labai blogai dirbate, nes jei dirbtumėte gerai, visi jūsų pacientai būtų sveiki. –Tu taip garsiai nekalbėk, nes tada vaistinė subankrutuos ir tave atleis iš darbo, - pasigirsta balsas iš gydytojos kabineto..... Susiimu ranka už burnos ir tyliai pėdinu į „savo teritoriją“. Dirbti. Kad nesubankrutuotų ir neatleistų. Valgyti tai norisi. Prieš mane jaunas dailus vyras. Tiesia man kompensuojamų vaistų receptų knygelę. Atsiverčiu. –Na va,  - išsprūsta man. –O taip, - atitaria jis. –Toks jaunas ir tokia liga. –Taip. Knygelėje matau –...
 
Tyliausia metų aušra
2011.01.02 HomoSanitus / Age
Sausio pirmoji. Už lango ramiausias metų rytas. Telefonas voliojasi visas sutinęs, vakarykščių šviežių žinučių su šventiniais pasveikinimais ir palinkėjimais prisirijęs. Skaitinėju jas ir mąstau. Kodėl žmonės man linki sveikatos? Juk aš jos turiu pakankamai. Kodėl žmonės man linki pinigų? Juk aš jų turiu tiek, kiek man reikia tam, kad normaliai gyventi. Kodėl jie linki man laimės? Išeitų, kad aš jos neturiu. Kodėl, jei man kažko trūksta, susvaigę nuo masinės psichozės, linki tik vieną naktį metuose? Ar dėl to, kad kažkam šovė į galvą paskelbti, jog ši naktis stebuklinga ir mano, jog aš esu savo smegenų sugebėjimais vis dar arba jau vaikas? Mes visi esame „pasodinti ant adatos“. Badomės be atvangos patys ir mokome to amato savo vaikus. Skirtumas gal tik tas, kad...
Ar padarys žmogų laimingesniu jo skrydis į Marsą?
2010.09.24 HomoSanitus / Age
Medikams gerai žinoma, kad jeigu žmogus ilgą laiką, o dar blogiau – nuo vaikystės nenaudojo kokios nors savo galvos smegenų dalies, tai ji negrįžtamai praranda savo funkcinius gebėjimus ir atrofuojasi. Pavyzdžiui, jei žmogus buvo aklas nuo vaikystės, tai jam suaugus ir atstatant regėjimą suaugusiam (o tokie atvejai medicinoje žinomi) negalima pilnai atstatyti regėjimo funkcijos. Toks žmogus taip ir neišmoks piešti tai, ką pamato, bet  mokės nupiešti tik  tai, ką apčiupinės pirštais. Tipiškas pavyzdys iš medicinos praktikos: buvusio nuo vaikystės aklo paciento, kuriam atstatytas regėjimas suaugusiame amžiuje, paprašė nupiešti savo namą. Jis jį nupiešė, bet... tik iki to aukščio, iki kurio jis galėjo pasiekti pirštais ir apčiupinėti. To, kas buvo...
 
Ar galima išgyti ir gerai jaustis nieko nedarant?
2010.01.22 HomoSanitus / Age
Galima. Bet tik vienu atveju – jei jūsų pusbrolis yra ...  Dievas. Ar sunku išmokti vaikščioti ant dviejų kojų? Prisiminkite kiek gūzų ir mėlynių lydėjo šį jūsų kadaise praeitą procesą. O kalbėti? Kiek šveplavote ir gargaliavote tik jums vienam tuomet  suprantamus garsus? Bet išmokote. Išmokote, nes labai to norėjote. Ir to labai atkakliai siekėte. Griuvote, kėlėtės ir vėl bandėte. Veblenote tol, kol liežuvis išmoko paklusti jūsų norams. Ir taip, kol supratote kaip tai daroma. Aš noriu vaikščioti, bet nenoriu to mokytis. Tegul tai padaro kas nors kitas už mane. Aš noriu mokėti kitą kalbą, bet nenoriu to mokytis. Tegul tai padaro kas nors kitas už mane. Aš noriu būti sveikas, tačiau nenoriu to mokytis. Tegul tai padaro kas nors kitas už mane....
Medicinos eretiko išpažintis
2009.12.11 HomoSanitus / R.S.Mendelsohn
Robertas S. Mendelsonas (926-1988), žymus Amerikos pediatras, gimė Čikagoje. Medicinos gydytojo laipsnį gavo baigęs 1951 metais Čikagos universitetą. Žymus savo radikaliu požiūriu į mediciną. Ypatingai kritikavo pediatrinę praktiką, vakcinavimą, akušeriją, gydytojus-vyrus, dirbančius akušerijoje. Pasisakė prieš koronarinių arterijų šuntavimą, reguliarias krūtinės  apžiūras moterims   rentgenu, siekiant  išsiaiškinti vėžinius krūties susirgimus. 20 metų dėstytojavo Šiaurės-Vakarų universitete medicinos fakultete, tiek pat metų buvo asocijuotu pediatrijos, visuomenės sveikatos ir profilaktikos medicinos profesoriumi Iljinojaus universitete. 1980 pradžioje buvo Nacionalinės sveikatos federacijos prezidentu. Vadovavo Iljinojaus valstijos Medicinos licencijavimo komitetui. Aktyviai...
 
Devyni amatai , o dešimtas ...sotis
2009.06.03 HomoSanitus / Age
Kai žvilgsnį domina tik kokia nors viena siaura  sritis,  į ją gilinantis - akis nebetreniruojama. Ilgainiui ji jau aplinkos nebemato – tam jai reikia akinių. „1920 metų pradžioje filosofas K.D.Broudas įvedė terminą „netikėtos savybės“... kurios pasireiškia tik esant tam tikro lygio sudėtingumui, bet neegzistuoja esant žemesniam sudėtingumo lygiui. Biologų  iškeltos idėjos ... sudarė sąlygas atsirasti naujam mąstymui – sisteminiam mąstymui, besiremiančiam ryšiais, santykiais, kontekstu. Sisteminio mąstymo požiūriu, esminėmis organizmo, arba gyvos sistemos,  savybėmis yra visumos savybės, kurių neturi nė viena atskirai paimta jo sudėtinė dalis. Didžiausiu šoku XX amžiaus mokslui tapo faktas, kad negalima sistemos  suprasti analizės pagalba. Dalių savybės...
Sveikas gyvenimo būdas
2008.10.25 HomoSanitus / Age
Pasaulis yra nuolatiniame kitime. Pirminė to priežastis -  nuolatinė visatos pulsacija ir plėtimasis. Dėl šios priežasties visa gyvybė irgi kinta ir, norėdama kuo ilgiau išlikti laike, ji turi kuo geriau prisitaikyti prie aplinkos. Gyvūnai tą tik ir tedaro – prisitaiko prie aplinkos. Mes gi, civilizuotieji žmonės, iš paskutiniųjų stengiamės ne patys keistis, bet pakeisti gyvenamą aplinką ir pritaikyti ją savo reikmėms. Sangrąžinės dalelytės „si“ mums nereikia. Mes ją pametėm bevystydami savo civilizaciją. Tik ar ilgam? Juk keisdami aplinką taip iki galo ir nepažinę visų jos kitimo dėsnių bei ryšių, elgiamės labai neapdairiai. Tai tolygu bandymams neutralizuoti sprogmenį, iki galo nežinant jo veikimo principo. Blogiausia, kad to iš tikro jau įvykusio sprogimo nelabai kas nori matyti ir jį...
 
Žmogus, gebėjęs sėkmingai operuoti purve
2008.09.09 HomoSanitus / Age
Aleksandras S. Samochotskis gimė Odesoje, 1890 metais ir pragyveno 96 metus. Vien šis faktas vertas pagarbos, nes Odesos gyventojų gyvenimo trukmė viena trumpiausių buvusioje TSRS teritorijoje. A.Samochotskis baigė Odesos universiteto medicinos fakultetą ir pirmojo pasaulinio karo metu dirbo chirurgu fronte. Pirmuosius savo atradimus gydytojas padarė sunkiose apkasų sąlygose, kur tradicinė medicina buvo bejėgė prieš visiškai antisanitarines darbo salygas, gangreną ir sepsį. Būtent ten, visiškai nesteriliose sąlygose, A.Samochotskis atrado, kad, esant tam tikrom aplinkybėm, žmones galima operuoti ir tranšėjų purve, neplautomis rankomis, purvinu nesteriliu instrumentu, tuo pačiu išvengiant kokių nors didelių komplikacijų pacientų sveikatai. Dauguma gydytojo pacientų ne tik išgyvendavo, bet ir...
Sveikti - keisti gyvenimą
2008.09.07 HomoSanitus / Age
Liga visada turi vieną iš dviejų kilmės šaltinių: ji kyla arba nuo susirgusiojo aplinkos sąlygų ir jo elgesio, arba nuo dievo, tai yra tų faktorių, kuriuos įtakoti yra sunku ar neįmanoma – genų, likimo, situacijos... Tai, kas priklauso nuo dievo, palikite ramybėje, nes  tegalite vienokiu ar kitokiu intensyvumu ir būdu pasimelsti (jei matote prasmę tame) jam, taip tikėdamiesi sulaukti jo palankumo ir pagalbos. Nors, tiesą sakant, naivokai ir keistai turėtų atrodyti jam  žmogaus bandymas įtikinti dievą tobulinti ir keisti tik jį, žmogų, ir pamiršti, pavyzdžiui, bakterijų tobulinimą ir dauginimą. Taigi dievo reikalus palikite jam ir pagalvokite apie kitą ligos kilmės šaltinį – jūsų pačių elgesį ir sąlygas, kuriose gyvenate.   Trumpas pavyzdėlis iš realybės, kurioje gyvename: šeimos...
Paieška
Prisijunkite Facebook'e
 
Kad išvalyti viena, būtina ištepti kažka kitą, bet galima ištepti viską, taip nieko ir neišvalius. 
Lourens Dž. Piter
Forumas
HS Forumo taisyklės
(4 pranešimai)
paskutinis 2014-08-28 23:55:59
Bendrieji sveikatos klausimai
(40 pranešimai)
paskutinis 2014-03-03 18:24:44
Apie viską-NUOMONIŲ KOKTEILIS
(19 pranešimai)
paskutinis 2013-03-16 11:12:27
Animizmas
(2 pranešimai)
paskutinis 2011-05-19 14:24:54
Naujausi komentarai
Anita Martina
2015-06-21 16:42:11

Mintis
2015-06-21 13:42:22

Reikia
2015-06-21 12:29:50

Išmintis
2015-06-21 11:15:01


2015-06-20 18:26:54


2015-06-20 17:29:26

Bet
2015-06-17 22:04:54

Tomas
2015-06-13 00:43:23

Straipsnis
2015-06-11 21:39:14


2015-06-11 18:45:02

Mrs Paula
2015-06-11 00:27:32

Asta
2015-06-10 16:18:42

Autoriui
2015-06-09 23:17:25

join the illuminati today
2015-06-08 04:00:27

Content protected by
CopySpace Premium
 
2008-2011 (c) Homo Sanitus        E-valdymas: HexaPortal
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės